Uzależnienie – skąd się bierze? Czy jest uleczalne?

Uzależnienie to przewlekła choroba charakteryzująca się kompulsywnym lub niekontrolowanym poszukiwaniem i używaniem narkotyków pomimo niekorzystnych konsekwencji. Uzależnienie jest złożoną chorobą i może być trudno zrozumieć, jak ktoś uzależnia się od narkotyków. Jednak zrozumienie biologii uzależnienia może pomóc w lepszym zrozumieniu zmian w funkcjonowaniu mózgu, które zachodzą w wyniku zażywania narkotyków oraz w tym, jak wspierać proces zdrowienia bliskiej osoby.

Jak działa uzależnienie?

Ludzki mózg jest przystosowany do przetrwania, więc nie jest zaskakujące, że ludzie uzależnieni od narkotyków doświadczają silnych pragnień. Dobra wiadomość jest taka, że wiele osób uzależnionych jest w stanie wyzdrowieć dzięki leczeniu. Uzależnienie jest definiowane jako „przewlekła, nawracająca choroba mózgu, która charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem i używaniem narkotyków, pomimo szkodliwych konsekwencji”. Substancje uzależniające porywają mózgowy układ nagrody, który odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji, motywacji i tworzeniu pamięci. Prowadzi to do intensywnego pragnienia i kompulsywnego poszukiwania narkotyków, nawet jeśli osoba wie, że jej używanie substancji spowodowało problemy w jej życiu lub związkach.

Negatywne skutki uzależnienia

Osoby uzależnione często czują się niezdolne do zaprzestania używania narkotyków pomimo negatywnych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne czy trudności finansowe. Mogą również podejmować kroki w celu ukrycia zażywania narkotyków przed innymi, ponieważ czują, że muszą kłamać i oszukiwać swoich bliskich. W efekcie osoby uzależnione często tracą kontakt z rzeczywistością i cierpią z powodu zniekształconego postrzegania otaczającego ich świata.

Ponadto osoby uzależnione mogą wycofać się z grona przyjaciół i rodziny, nie ciesząc się już z ludzi i czynności, które kiedyś sprawiały im przyjemność. Mogą również rozwinąć poważne problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk. Jedynym sposobem na leczenie nałogu jest rozpoczęcie terapii. Możesz je znaleźć na stronie: https://najlepszeterapie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − dziewięć =