Rodzaje maści prozdrowotnych – jakie się wyróżnia i na jakie dolegliwości się je stosuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maści prozdrowotne stosowane są w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Ich skład różni się w zależności od przeznaczenia.

Oto kilka rodzajów maści prozdrowotnych:

Maści przeciwzapalne

Pomagają zmniejszyć stan zapalny wywołany przez urazy, rany, oparzenia i inne stany zapalne skóry. Należą do nich egzema, trądzik i inne problemy skórne. Maści te są również stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Maści lecznicze 

Ten rodzaj maści pomaga w leczeniu ran i wrzodów. Zawiera aktywny składnik, który szybciej goi ranę. Może być również stosowana profilaktycznie w przypadku ran podatnych na zakażenia.

Maści antybakteryjne

Niszczą one bakterie w dotkniętym obszarze i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Ten rodzaj maści jest stosowany do leczenia zakażeń wywołanych przez gronkowce, paciorkowce, E coli itp. oraz zakażeń grzybiczych, które dotyczą skóry lub błon śluzowych (pleśniawki jamy ustnej).

Maści przeciwgrzybicze

Zapobiegają one rozprzestrzenianiu się grzybów w dotkniętym obszarze i w razie potrzeby niszczą je. Ten rodzaj maści stosuje się w leczeniu stopy sportowca, grzybicy lub kandydozy (candida).

Maści ziołowe

Maści ziołowe stosowane są w leczeniu chorób skóry i różnych problemów skórnych. Mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i inne. Najczęściej stosowanymi ziołami w tego typu maściach są rumianek, nagietek, eukaliptus, jałowiec i rozmaryn. Zioła te mają właściwości lecznicze, które pomagają poprawić stan skóry. Rumianek stosuje się przy stanach zapalnych i podrażnieniach skóry, a także przy zaczerwienieniach spowodowanych trądzikiem lub alergią. Nagietek jest stosowany w leczeniu ran, oparzeń i innych uszkodzeń na powierzchni skóry (infekcje). Ze względu na jego właściwości jest on stałym składnikiem różnego rodzaju maści na oparzenia. Eukaliptus leczy zapalenie błony śluzowej nosa, infekcje układu oddechowego i zatok – co może być szczególnie przydatne dla osób z astmą lub objawami zapalenia zatok. Jałowiec jest stosowany w przypadku stanów zapalnych wywołanych przez egzemę lub łuszczycę (krostkowe zapalenie skóry). Rozmaryn łagodzi swędzenie i podrażnienia na powierzchni skóry (świąd).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciekawe gadżety dla pracowników
Ciekawe gadżety dla pracowników
Gadżety reklamowe wręcza się nie tylko klientom, warto obdarować nimi także swoich pracowników. Bardziej wartościowe przedmioty mogą stać się nagrodą […]
Najlepiej płatne prace za granicą
Najlepiej płatne prace za granicą
Wielu Polaków myśli o znalezieniu pracy za granicą. Przeważnie bowiem zatrudnienie w innym kraju wiąże się ze znacznie wyższymi zarobkami. […]
Dekoracje z balonów – na jakie okazje warto je przygotować?
Dekoracje z balonów – na jakie okazje warto je przygotować?
Organizacja wyjątkowego wydarzenia łączy się skrupulatnym planowaniem, decyzjami oraz finalnie ze świetną zabawą. Nie każdy posiada szereg umiejętności związanych z […]
Ostatnie wpisy
Polecamy