Rodzaje maści prozdrowotnych – jakie się wyróżnia i na jakie dolegliwości się je stosuje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maści prozdrowotne stosowane są w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Ich skład różni się w zależności od przeznaczenia.

Oto kilka rodzajów maści prozdrowotnych:

Maści przeciwzapalne

Pomagają zmniejszyć stan zapalny wywołany przez urazy, rany, oparzenia i inne stany zapalne skóry. Należą do nich egzema, trądzik i inne problemy skórne. Maści te są również stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Maści lecznicze 

Ten rodzaj maści pomaga w leczeniu ran i wrzodów. Zawiera aktywny składnik, który szybciej goi ranę. Może być również stosowana profilaktycznie w przypadku ran podatnych na zakażenia.

Maści antybakteryjne

Niszczą one bakterie w dotkniętym obszarze i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Ten rodzaj maści jest stosowany do leczenia zakażeń wywołanych przez gronkowce, paciorkowce, E coli itp. oraz zakażeń grzybiczych, które dotyczą skóry lub błon śluzowych (pleśniawki jamy ustnej).

Maści przeciwgrzybicze

Zapobiegają one rozprzestrzenianiu się grzybów w dotkniętym obszarze i w razie potrzeby niszczą je. Ten rodzaj maści stosuje się w leczeniu stopy sportowca, grzybicy lub kandydozy (candida).

Maści ziołowe

Maści ziołowe stosowane są w leczeniu chorób skóry i różnych problemów skórnych. Mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i inne. Najczęściej stosowanymi ziołami w tego typu maściach są rumianek, nagietek, eukaliptus, jałowiec i rozmaryn. Zioła te mają właściwości lecznicze, które pomagają poprawić stan skóry. Rumianek stosuje się przy stanach zapalnych i podrażnieniach skóry, a także przy zaczerwienieniach spowodowanych trądzikiem lub alergią. Nagietek jest stosowany w leczeniu ran, oparzeń i innych uszkodzeń na powierzchni skóry (infekcje). Ze względu na jego właściwości jest on stałym składnikiem różnego rodzaju maści na oparzenia. Eukaliptus leczy zapalenie błony śluzowej nosa, infekcje układu oddechowego i zatok – co może być szczególnie przydatne dla osób z astmą lub objawami zapalenia zatok. Jałowiec jest stosowany w przypadku stanów zapalnych wywołanych przez egzemę lub łuszczycę (krostkowe zapalenie skóry). Rozmaryn łagodzi swędzenie i podrażnienia na powierzchni skóry (świąd).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich akcesoriów powinien się składać profesjonalny zestaw komputerowy dla gracza?
Z jakich akcesoriów powinien się składać profesjonalny zestaw komputerowy dla gracza?
Wśród najbardziej wydajnych zestawów komputerowych na szczególną uwagę zasługują te przeznaczone dla graczy. Cechuje je duża efektywność pracy podzespołów, które […]
Jak przygotować sypialnie dla chorego, który może tylko leżeć?
Jak przygotować sypialnie dla chorego, który może tylko leżeć?
Pokój dla osoby niepełnosprawnej, leżącej powinien być miejscem przytulnym, funkcjonalnym oraz zacisznym. Najważniejszym elementem wyposażenia jest wygodne i komfortowe łóżko. […]
Jak umeblować pokój przed przyjściem dziecka?
Jak umeblować pokój przed przyjściem dziecka?
Narodziny małego człowieka to dla rodziców ogromne i pełne wspaniałych emocji wydarzenie. Wszyscy bez wyjątku stają wówczas przed koniecznością urządzenia […]
Ostatnie wpisy
Polecamy