Jak poradzić sobie z częstymi zaparciami?

Zaparcia to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym brakiem błonnika i płynów, odwodnieniem i stosowaniem leków. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z częstymi zaparciami:

Nie pij alkoholu

Unikaj alkoholu, kawy, napojów bezalkoholowych i innych napojów zawierających kofeinę. Te napoje mogą Cię odwodnić i pogorszyć zaparcia. Mają również działanie moczopędne, co powoduje, że częściej oddajesz mocz. Może to prowadzić do odwodnienia i sprawić, że będziesz mieć zaparcia. 

Jedz pokarmy bogate w błonnik

Jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa i pełne ziarna. Błonnik pomaga wypełnić stolec, dzięki czemu łatwiej przechodzi on przez jelita. Możesz również przyjmować suplementy błonnika, które możesz znaleźć w ofercie sklepów online takich jak Abc zdrowie, jeśli Twoja dieta nie dostarcza go w wystarczającej ilości.

Ćwicz regularnie każdego dnia

Ćwiczenia pomagają w wypróżnieniach poprzez zwiększenie skurczów mięśni w okrężnicy, które pomagają przemieszczać odpady przez przewód pokarmowy.

Pij dużo płynów każdego dnia

Pić powinieneś co najmniej 2 litry płynów dziennie. Woda jest najlepsza, ponieważ pomaga utrzymać stolec miękki i łatwy do przejścia przez jelita bez dyskomfortu lub napięcia podczas wypróżnienia. Ale inne płyny, takie jak soki owocowe lub herbaty ziołowe bez kofeiny, mogą być dobrą alternatywą, jeśli zwykła woda z jakiegoś powodu Ci nie odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =