Właściwości oleju rydzowego i lnianego

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Olej rydzowy, pomimo swojej nazwy, nie ma nic wspólnego z grzybami. Pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion lnianki siewnej. W staropolskiej kuchni stosowany był najczęściej jako dodatek do śledzi. Dziś wraca do codziennego użytku, lecz już nie tylko ze względu na walory smakowe (ma charakterystyczny, korzenny aromat oraz posmak gorczycy i cebuli) ale także właściwości zdrowotne i lecznicze.

Zalety oleju rydzowego

Olej rydzowy jest źródłem zdrowych tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasów omega-3. Badania wykazały, że ich niedobory mogą powodować problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem, kłopoty ze wzrokiem czy nawet cukrzycę typu 2!

Olej rydzowy wpływa także na obniżenie poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, dzięki czemu zapobiega rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego i serca. Dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry, objawy atopowego zapalenia skóry, owrzodzenia.

Co jeszcze znajduje się w oleju rydzowym?

  • witamina A – działa korzystnie na kondycję skóry oraz wzroku
  • witamina B – oddziaływuje na układ nerwowy, wspomagając dobre samopoczucie
  • witamina E – służy układowi krążenia, zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów, spowalnia starzenie skóry (nazywana jest witaminą młodości).

Przed zakupem warto sprawdzić upewnić się, w jakich warunkach produkowany aby jak najdłużej móc się cieszyć jego właściwościami. Najlepszy jest wtedy, gdy jest tłoczony na zimno w małych partiach, na zamówienie. Należy pamiętać także o przechowywaniu w chłodnym miejscu oraz spożyciu oleju do 4 tygodni po otwarciu.

Olej lniany i jego cechy

Od wielu lat cieszy się on dużą popularnością. Nic dziwnego – olej ten wyróżnia się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami. Szczególnie jest on polecany osobom, które mają wysoki cholesterol oraz nadciśnienie. Poprawia również wygląd skóry oraz przemianę materii. Ponadto jest, posiada kwasy Omega 3. O jego zaletach można przeczytać więcej na https://oleoteka.pl/sklep/1,olej-lniany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak powinien być ubrany kelner w restauracji?
Jak powinien być ubrany kelner w restauracji?
Kelnerzy są wizytówką miejsca, w którym pracują. To oni kontaktują się z gośćmi i sprzedają oferowane w menu potrawy i […]
Podstawowe akcesoria do sprzątania domu
Podstawowe akcesoria do sprzątania domu
Do tego, aby mieszkanie lub dom utrzymane było w czystości niezbędne są odpowiednie sprzęty oraz akcesoria. Dzięki nim sprzątanie nie […]
Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakupie karmy dla kota?
Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy zakupie karmy dla kota?
Karmy dla kotów powinny być w miarę możliwości jak najwyższej jakości. Karmienie swojego pupila produktami niezbilansowanymi pod względem zawartości białka, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy