Jak przebiega windykacja należności?

Jeżeli nie opłacimy rachunku bądź spóźnimy się z zapłatą raty kredytu, wierzyciel może rozpocząć przeciwko nam procedurę windykacyjną. Zazwyczaj jest ona dość długa, jednak ostatecznie doprowadza do zajęcia środków na naszym koncie bankowym, środków z wynagrodzenia za pracę, a w ostateczności na zajęciu ruchomości oraz nieruchomości.

Wstęp do procedury

Na początku należy uzyskać tytuł egzekucyjny i właśnie on daje możliwość rozpoczęcia ściągania należności. Jeżeli sprawa tyczy się rozliczeń na drodze cywilnej, np. między sąsiadami, to musimy do tego celu wybrać dobrą kancelarię prawną, taką jak choćby http://kancelariaprokopiak.pl/. Prawnicy przygotują dla nas odpowiednie pisma, po czym wyślą je do sądu.

Etap sądowy

Następnie sprawa trafia przed sąd cywilny. Tam badane są okoliczności i jeżeli skład sędziowski stwierdzi, że są podstawy do egzekucji, wydaje tzw. tytuł egzekucyjny. Teraz wystarczy już tylko zgłosić się z nim do komornika, który ma uprawnienia do zajęcia obwinionemu kont bankowych, wynagrodzenia za pracę, ruchomości, nieruchomości i tak dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =