Drzwi rozsuwane, czy zamykane?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drzwi stanowią dopełnienie wnętrza oraz zwieńczenie jego aranżacji, dlatego ich zakup powinien być dokładnie przemyślany. Przy wyborze drzwi, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na funkcjonalność. Praktyczne rozwiązania sprawiają, że zakupem można cieszyć się przez długi czas. Natomiast ponadczasowy design przyczynia się do tego, że nie ma konieczności wymiany drzwi wraz ze zmieniającą się modą. Idealnie, kiedy praktyczne użytkowanie idzie w parze z wyglądem. O ile wybór drzwi pod względem estetycznym nie sprawia za dużo problemów to względy techniczne już tak. Jak w takim razie wybrać odpowiednie drzwi do wnętrza pod kątem użytkowania?

Czym charakteryzują się rozsuwane drzwi?

Drzwi rozsuwane są inaczej nazywane drzwiami przesuwnymi. Ich sposób montażu polega na osadzeniu skrzydeł drzwiowych na prowadnicach, na których znajdują się specjalne rolki, umożliwiające rozsuwanie drzwi. Prowadnica najczęściej umocowana jest na górze drzwiowego otworu. Można jednak montować ją na dole, w lub na podłodze czy posadzce. Rozwiązanie to jest bardziej skomplikowane i mniej popularne, ponieważ zakłóca ciągłość podłoża. W celu zapewnienia stabilności konstrukcji stosuje się prowadnice.

Przesuwne drzwi można podzielić ze względu na ilość skrzydeł, które się na nie składają. Do najbardziej popularnych należą pojedyncze i podwójne, ale na rynku dostępne są też drzwi z większą ilością skrzydeł. Drzwi podwójne i pojedyncze można montować na jednej szynie jezdnej. Pozwala to na uzyskanie jednej płaszczyzny ze skrzydeł po ich zamknięciu. Jeśli chcemy uzyskać efekt otwierania harmonijkowego, należy zamontować więcej szyn lub zdecydować się na specjalny mechanizm, odciągający skrzydło po łuku od korpusu. Ze względu na wysoki poziom trudności montażu takiego mechanizmu, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca przy jego mocowaniu.

Drzwi przesuwne znajdują zastosowanie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ zajmują niewiele miejsca zarówno, kiedy są otwarte jak i zamknięte. Dzięki drzwiom rozsuwanym powierzchnia staje się otwarta, a pomieszczenie optycznie zyskuje na wielkości. Ponadto ze względu na wiele ofert producentów wykonujących zamówienia na wymiar, łatwo je dopasować tak naprawdę wszędzie. W porównaniu do zwykłych drzwi, zapewniają one większe bezpieczeństwo w trakcie przeciągu. Na dodatek istnieje niewielkie ryzyko ich trzaskania, dlatego bez obaw można zdecydować się na zakup drzwi przesuwnych z szybą, nie martwiąc się o jej zbicie.

Jakie wyróżnia się rodzaje drzwi zamykanych?

Na montaż drzwi zamykanych możemy zdecydować się samodzielnie. Warto jednak zapoznać się z tym czy podczas podjęcia się montażu na własną rękę, gwarancja staje się nieważna. Po krótce ich umocowanie polega na osadzeniu ościeżnicy w otworze ściennym, zamontowaniu maskujących listew oraz zawieszeniu skrzydła. Przed zakupem trzeba dokonać dokładnych pomiarów. Należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu, w którym będą osadzone drzwi, a także to jak grube są ściany. Dokładność podczas mierzenia przyczyni się do właściwego ich osadzenia.

Podziału zamykanych drzwi możemy dokonać ze względu na sposób montażu. Dzielą się one na przylgowe oraz bezprzylgowe. W przylgowych krawędź drzwiowa zachodzi na ościeżnicę, w bezprzylgowych krawędź skrzydła drzwiowego tworzy z ościeżnicą wspólną płaszczyznę. Montowanie drzwi bezprzylgowych jest uważane za prostsze niż w przypadku przylgowych. Zwracając uwagę na wypełnienie drzwi, producenci oferują klientom drzwi pełne oraz przeszklone. Stosowanie pierwszych z nich jest zalecane, wtedy gdy chcemy odciąć od siebie pomieszczenia i zapewnić spokój oraz ciszę danemu wnętrzu. Przeszklone lepiej sprawdzą się w pokojach, które na co dzień są słabo oświetlone. Drzwi można podzielić również ze względu na metodę otwarcia. Decyzję o doborze drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych należy podjąć w oparciu o przestrzeń, znajdującą się w najbliższym obszarze drzwi.

Na kupno jakich drzwi się zdecydować?

Podsumowując, kiedy posiadamy duże pomieszczenie, w którym mieszczą się spore szafy, regały czy obszerne zestawy wypoczynkowe, nie istnieje potrzeba stosowania rozsuwanych drzwi. Jeśli natomiast zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca to są one najlepszym rozwiązaniem. Przesuwne drzwi rozsuwane, pod względem bezpieczeństwa zamontowanych szyb, są bezpieczniejsze od zwykłych drzwi przeszklonych. Zamykane drzwi lepiej natomiast sprawdzą się w przypadku, kiedy zależy nam na odcięciu dwóch pomieszczeń, w celu zapewnienia sobie małego azylu spokoju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie filtry do posiadanej przez nas klimatyzacji?
Jak wybrać odpowiednie filtry do posiadanej przez nas klimatyzacji?
Klimatyzacja to jeden z układów, które można, lecz nie trzeba montować w domach czy innych budynkach. Rosnąca popularność klimatyzacji wskazuje […]
Jak organizować interesujące wydarzenia i spotkania w firmie?
Jak organizować interesujące wydarzenia i spotkania w firmie?
Nie samą pracą żyje człowiek. Czasami w ramach rozrywki, lub po to aby zwiększyć produktywność całego zespołu, trzeba oderwać się […]
Jak zadbać o komfort pracowników biurze?
Jak zadbać o komfort pracowników biurze?
Każdy dobry szef wie, że jego firmę budują przede wszystkim ludzie tworzący wykwalifikowany, zgrany zespół. By stworzyć swoją załogę marzeń, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy