Za pomocą jakich instytucji można ścigać dłużnika i odzyskać pieniądze?

Niewypłacalny kontrahent to ogromny problem dla niejednej firmy. Niezapłacone faktury mogą zachwiać płynnością finansową firmy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób można odzyskać swoje wierzytelności.

Firmy windykacyjne

W pierwszej kolejności przedsiębiorstwa próbują odzyskać swoje wierzytelności na własną rękę. W tym celu najczęściej wysyłają monity i wezwania do zapłaty. To niestety często bywa nieskuteczne. W związku z tym przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z usług firm windykacyjnych. Te stosują różnego rodzaju metody mające na celu odzyskanie długu. W pierwszej kolejności wykorzystywana jest baza dłużników. Do niej firma windykacyjna wpisuje dłużnika. W tym momencie informacja o długu podana zostaje do publicznej wiadomości. Zalegająca z płatnościami firma może w związku z tym napotkać wiele problemów. Pierwszym z nich jest utrata wiarygodności. Kolejne rozwiązanie to giełda wierzytelności gospodarczych. Wierzyciel może po prostu wystawić dług na sprzedaż i w taki sposób odzyskać swoje należności. Ta forma forma windykacji jest bardzo skuteczna.

Kancelaria prawna

Wierzyciel może także skorzystać z pomocy specjalizującej się w kwestiach wierzytelności kancelarii prawnej. Ta przygotuje odpowiedni wniosek i skieruje sprawę na drogę sądową. Po uzyskaniu sądowego nakazu zapłaty może skierować sprawę do kancelarii komorniczej. Komornik rozpocznie postępowanie egzekucyjne, którego celem jest odzyskanie wszystkich należności. W takim przypadku dłużnik musi liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + piętnaście =