Firmy high-tech – czym się wyróżniają?

Firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami często mają bardzo specyficzny sposób pracy. Muszą zapewnić, że ich produkty są tak czyste, jak to tylko możliwe i często wykorzystują do tego celu systemy pomieszczeń czystych.

Systemy pomieszczeń czystych

Firmy high-tech są często kojarzone z czystymi pomieszczeniami. W rzeczywistości nierzadko posiadają one w swoich zakładach własne pomieszczenia czyste. Czyste pomieszczenie to zazwyczaj pokój lub komora, które są bardzo dokładnie kontrolowane pod kątem zanieczyszczenia pyłem i innymi cząstkami.

Typowe pomieszczenie sterylne jest wyposażone w system przepływu powietrza, który w sposób ciągły przepuszcza powietrze przez pomieszczenie, aby utrzymać jego świeżość, usunąć zanieczyszczenia i zapewnić dobre środowisko pracy dla osób pracujących wewnątrz.

Przepływ powietrza jest zazwyczaj zapewniony przez filtry HEPA, które odfiltrowują cząstki o wielkości nawet 0,3 mikrometra – oznacza to, że 99% wszystkich cząstek unoszących się w powietrzu, w tym bakterie i wirusy, jest usuwane.

Dlaczego potrzebujemy czystych pomieszczeń?

Clean room są wykorzystywane do produkcji mikroprocesorów, układów scalonych, płaskich monitorów i innych elementów elektronicznych. Produkty te są wytwarzane przy użyciu ultra drobnych procesów, które wymagają ścisłej kontroli środowiska. Ponadto pomieszczenia czyste zmniejszają ryzyko skażenia czynnikami chemicznymi lub biologicznymi, a tym samym chronią zdrowie pracowników pracujących w tych obiektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 18 =