System klimatyzacji samochodowej – z jakich elementów się składa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ klimatyzacji w Twoim samochodzie to skomplikowany system. Składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą współpracować, aby system działał prawidłowo. Jeśli jakakolwiek część tego systemu zawiedzie, Twoja klimatyzacja nie będzie działać prawidłowo i możesz doświadczyć również innych problemów.

Głównymi elementami układu AC są:

Sprężarka 

Sprężarka jest odpowiedzialna za sprężanie gazu chłodniczego do cieczy pod wysokim ciśnieniem. Ciecz ta przechodzi następnie przez skraplacz, gdzie jest chłodzona przez powietrze zewnętrzne przepływające przez kratkę.

Skraplacz 

Skraplacz jest elementem, który schładza sprężony czynnik chłodniczy poniżej jego temperatury wrzenia, dzięki czemu może on powrócić do stanu gazowego.

Zawór rozprężny 

Zawór rozprężny jest odpowiedzialny za regulację natężenia przepływu czynnika chłodniczego przez rdzeń parownika Twojego pojazdu poprzez kontrolę ciśnienia w układzie. Zapewnia to prawidłowe działanie systemów ogrzewania i chłodzenia pojazdu.

Rdzeń parownika

Rdzeń parownika to chłodzony powietrzem wymiennik ciepła znajdujący się wewnątrz kabiny Twojego pojazdu, który działa jako radiator dla ciepła z silnika lub układu wydechowego i przekazuje je do powietrza zewnętrznego napływającego z zewnątrz przez okolice grilla (tzw. „świeże powietrze”).

Czynnik chłodniczy

Gaz do klimatyzacji to specjalny rodzaj cieczy stosowany w większości nowoczesnych klimatyzacji samochodowych. Odpowiada on za chłodzenie powietrza wewnątrz kabiny, co pomaga utrzymać komfortową temperaturę podczas gorących letnich dni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klasyczny zegarek – idealne uzupełnienie codziennej stylizacji
Klasyczny zegarek – idealne uzupełnienie codziennej stylizacji
Zegarek to doskonały sposób na urozmaicenie codziennego outfitu biznesowego do pracy czy na zajęcia, ale też bardzo funkcjonalny dodatek, pozwalający […]
Sposoby na sukcesywny rozwój artystycznych pasji dziecka
Sposoby na sukcesywny rozwój artystycznych pasji dziecka
Wiele dzieci przejawia swojego rodzaju pasje i talenty. Zadaniem rodziców jest uważna obserwacja i wsparcie w rozwoju własnych pociech, w […]
Jakie akcesoria podarować fotografowi?
Jakie akcesoria podarować fotografowi?
Zakup samego aparatu to dopiero początek wydatków dla osoby, która profesjonalnie zajmuje się robieniem zdjęć – czy to komercyjnych, czy […]
Ostatnie wpisy
Polecamy