Gaz – do czego jest wykorzystywany i jak jest pozyskiwany?

Gaz to surowiec, który znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym oraz w przemyśle. Obok gazu ziemnego, określanego często mianem błękitnego paliwa, sporym zainteresowaniem cieszą się również gazy techniczne, stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Gaz techniczny niezastąpiony w przemyśle

Gazy techniczne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle – począwszy od branży spożywczo-produkcyjnej, a na obróbce metali kończąc. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: acetylen, azot, dwutlenek węgla, hel, wodór oraz sprężone powietrze. Każdy rodzaj gazu stosowany jest w konkretnej sytuacji. Podczas szeroko rozumianej obróbki metali, prac związanych z obróbką szkła, a także podczas badań naukowych stosowany jest acetylen. Azot, nota bene, stanowiący składnik ziemskiej atmosfery, znajduje szerokie zastosowanie w branży spożywczej, m.in. podczas pakowania próżniowego. W formie ciekłej jest niezastąpiony podczas mrożenia. Ponadto azot jest używany w branży budowlanej i przemysłowej.

Pożądanym gazem jest także wodór, wykorzystywany w przemyśle chemicznym, spożywczym, a w połączeniu w tlenem sprawdza się jako materiał umożliwiający bezpieczne cięcie pod wodą. Podczas spawania, obróbki cieplnej oraz kalibracji różnych urządzeń stosowany jest hel. Pożądanym gazem jest również dwutlenek węgla, stosowany m.in. do produkcji napojów gazowanych.

Dostępne na rynku gazy techniczne różnią się przede wszystkim składem, właściwościami oraz docelowym przeznaczeniem. W zasobach witryny https://olszar-sklep.pl/gazy-techniczne można znaleźć wiele przydatnych i rzetelnych informacji w przedmiotowej kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =