Z czego zbudowane są instalacje wodociągowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez bieżącej wody. Traktujemy dostęp do jej zasobów jako oczywistość, rzadko zastanawiamy się natomiast, jak zorganizowany jest system wodociągów. A system ten jest niezwykle ważny. Wszelkie awarie wodociągowe mogą być bardzo uciążliwe. Od szczelności rur i przepompowni zależy też bezpieczeństwo sanitarne całych miast. 

System dostarczania wody składa się z wielu elementów

Wodociągi dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, czyli pozostającą w obrębie budynku. Instalację wodociągową podzielić można też na część liniową i część sterującą. Liniowa to przede wszystkim przewody, czyli mówiąc językiem potocznym rury, pełniące podstawową rolę w transporcie wody. Przewody uzupełniane są różnego rodzaj elementami łączącymi, takimi jak kolana czy mufy, które umożliwiają łączenie rur w dowolny sposób. Dzięki temu instalacja dostosowywana jest do zróżnicowanych typów pomieszczeń. 

Zawory bezpieczeństwa

Część sterująca to wszelkiego rodzaju armatura, która służy sprawnemu kontrolowaniu przepływu. Składają się na nią krany, ale też aparatura pomiarowa, taka jak liczniki przepływu wody. Ważną rolę w układzie pełni zasuwa kołnierzowa. Stanowi ona swoisty zawór bezpieczeństwa – umożliwia odcięcie dopływu cieczy w przypadku awarii i innych nagłych sytuacji. Materiałem wykorzystywanym najczęściej do produkcji wymienionych wyżej elementów jest staliwo, przede wszystkim węglowe oraz kwasoodporne. Metale te nie wpływają na jakość wody i cechują się dobrą wytrzymałością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakich miejscach można kupić hel do balonów?
W jakich miejscach można kupić hel do balonów?
Balony z powodzeniem goszczą od lat na większości polskich imprez, przyjęć okolicznościowych czy jako dodatek do zdjęć. Wiele osób zastanawia […]
Jak na co dzień dbać o komfort dziecka, jak i jego mamy
Jak na co dzień dbać o komfort dziecka, jak i jego mamy
Przyjście na świat małego człowieka to wielkie wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców. Konieczne jest gruntowne przygotowanie do tej chwili, […]
Jak zacząć przygodę z maszyną do szycia?
Jak zacząć przygodę z maszyną do szycia?
Szycie to nieco zapomniane hobby naszych mam i babć, które dzisiaj powoli wraca do łask i zaczyna się cieszyć coraz […]
Ostatnie wpisy
Polecamy