Tokarka – Budowa, opis, zastosowanie

Tokarka to obrabiarka, która obraca przedmiot wokół osi obrotu w celu wykonania różnych operacji, takich jak cięcie, szlifowanie, radełkowanie, wiercenie, odkształcanie, licowanie i toczenie. Tokarki mogą być używane do kształtowania drewna, metalu i innych materiałów, ręcznie lub automatycznie. Tokarki są powszechnie stosowane w zawodach związanych z toczeniem drewna, przędzeniem metali, toczeniem silników i frezowaniem.

Do czego używa się tokarek?

Tokarki mogą być używane do kształtowania ceramiki i innych wyrobów ceramicznych. Garncarze używają tokarek do obracania swoich wyrobów do wypalania biskwitu. Tokarka może być dowolną z tych kombinacji:

  • Wrzeciono poziome zamocowane w łożyskach na blacie stołu z zapewnieniem, że będzie się obracać poziomo względem blatu stołu;
  • Poziomego wrzeciona zamontowanego pionowo na stojaku z możliwością obracania go w pionie względem stojaka;
  • Pionowego wrzeciona zamontowanego poziomo na podstawie (to połączenie jest czasami nazywane łóżkiem bujanym).

Jak działa tokarka?

Tokarki posiadają wrzeciono, które się obraca, a przedmiot obrabiany jest zamocowany na wrzecionie. Narzędzie skrawające jest również zamontowane na wrzecionie i może się wokół niego obracać. Tokarki są używane do kształtowania drewna, metalu lub plastiku. Używają różnych rodzajów narzędzi tnących, takich jak dłuta lub wiertła. Tokarki znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. w obróbce drewna, obróbce skrawaniem i obróbce metali. Są też powszechnie używane przez hobbystów. Jeśli jesteś jednym z nich i potrzebujesz pomocy ze swoją tokarką, to wejdź na stronę: http://www.rem-ski.pl/?remonty-i-naprawa-tokarek-warszawa,11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =