Olej rydzowy, pomimo swojej nazwy, nie ma nic wspólnego z grzybami. Pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion lnianki siewnej. W staropolskiej kuchni stosowany był najczęściej jako dodatek do śledzi. Dziś wraca do codziennego użytku, lecz już nie tylko ze względu na walory smakowe (ma charakterystyczny, korzenny aromat oraz posmak gorczycy i cebuli) ale także właściwości zdrowotne i lecznicze.
Olej rydzowy jest źródłem zdrowych tłuszczów, w tym kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasów omega-3. Badania wykazały, że ich niedobory mogą powodować problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem, kłopoty ze wzrokiem czy nawet cukrzycę typu 2!
Olej rydzowy wpływa także na obniżenie poziomu trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL, dzięki czemu zapobiega rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego i serca. Dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry, objawy atopowego zapalenia skóry, owrzodzenia.
Przed zakupem warto sprawdzić upewnić się, w jakich warunkach produkowany aby jak najdłużej móc się cieszyć jego właściwościami. Najlepszy jest wtedy, gdy jest tłoczony na zimno w małych partiach, na zamówienie. Należy pamiętać także o przechowywaniu w chłodnym miejscu oraz spożyciu oleju do 4 tygodni po otwarciu.
Od wielu lat cieszy się on dużą popularnością. Nic dziwnego – olej ten wyróżnia się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami. Szczególnie jest on polecany osobom, które mają wysoki cholesterol oraz nadciśnienie. Poprawia również wygląd skóry oraz przemianę materii. Ponadto jest, posiada kwasy Omega 3. O jego zaletach można przeczytać więcej na https://oleoteka.pl/sklep/1,olej-lniany.