Sprzedaż nieruchomości następuje zazwyczaj w sposób identyczny, jak w przypadku każdej innej transakcji związanej z wymianą dóbr. Istnieją jednak przypadki, kiedy zadanie to może by utrudnione. Przykładem jest sytuacja, kiedy mieszkanie jest zadłużone lub obciążone hipoteką. Fakt nieuregulowanych należności i zobowiązań związanych chociażby z samym użytkowaniem lokum, działa zdecydowanie na niekorzyść sprzedającego. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż domu jest całkowicie niemożliwa.
Najczęstszym przypadkiem jest hipoteka, której umowa nie została zrealizowana w całości, dlatego rozważmy transakcję takiej właśnie sytuacji. Chcąc przeprowadzić sprzedaż zadłużonego mieszkania, należy w pierwszej kolejności uzyskać zgodę wierzyciela, a więc banku, na wykreślenie egzekucji komorniczej z księgi wieczystej. Jednocześnie konieczne będzie sporządzenie i zawarcie tzw. umowy przedwstępnej z potencjalnym klientem.
W niektórych sytuacjach może być też wymagane wpłacenie przez nabywcę zaliczki dla banku. Następnie trzeba poczekać na wpłynięcie odpowiednich pism informujących o udzieleniu zgody i zakończeniu postępowania. Później należy spotkać się z komornikiem i dokonać odpowiednich modyfikacji dokumentów. Wówczas mieszkanie zostaje odstąpione kupującemu za ustaloną kwotę. W przypadku, gdy dług przewyższa jego wartość, nabywca zostaje zobowiązany do uregulowania należności, lub za porozumieniem stron dokonuje tego ustępujący właściciel. Wszystko to będzie zależeć od konkretnych zapisów umowy.