W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie funkcjonowania bez bieżącej wody. Traktujemy dostęp do jej zasobów jako oczywistość, rzadko zastanawiamy się natomiast, jak zorganizowany jest system wodociągów. A system ten jest niezwykle ważny. Wszelkie awarie wodociągowe mogą być bardzo uciążliwe. Od szczelności rur i przepompowni zależy też bezpieczeństwo sanitarne całych miast.
Wodociągi dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, czyli pozostającą w obrębie budynku. Instalację wodociągową podzielić można też na część liniową i część sterującą. Liniowa to przede wszystkim przewody, czyli mówiąc językiem potocznym rury, pełniące podstawową rolę w transporcie wody. Przewody uzupełniane są różnego rodzaj elementami łączącymi, takimi jak kolana czy mufy, które umożliwiają łączenie rur w dowolny sposób. Dzięki temu instalacja dostosowywana jest do zróżnicowanych typów pomieszczeń.
Część sterująca to wszelkiego rodzaju armatura, która służy sprawnemu kontrolowaniu przepływu. Składają się na nią krany, ale też aparatura pomiarowa, taka jak liczniki przepływu wody. Ważną rolę w układzie pełni zasuwa kołnierzowa. Stanowi ona swoisty zawór bezpieczeństwa – umożliwia odcięcie dopływu cieczy w przypadku awarii i innych nagłych sytuacji. Materiałem wykorzystywanym najczęściej do produkcji wymienionych wyżej elementów jest staliwo, przede wszystkim węglowe oraz kwasoodporne. Metale te nie wpływają na jakość wody i cechują się dobrą wytrzymałością.