Powszechne urazy stawu kolanowego – objawy i leczenie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kontuzje stawów kolanowych zdarzają się głównie u osób aktywnych fizycznie. Zwykle spowodowane są uderzeniami, zderzeniami się dwóch osób lub gwałtownymi ruchami. Zdarza się, że diagnoza tego typu schorzeń stanowi problem. W celu uzyskania sprawności, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki i dostosowanie sposobu leczenia do rodzaju urazu.

Diagnostyka urazów stawu kolanowego

W celu wykonania prawidłowej diagnostyki stawu kolanowego konieczne jest zwykle wykonanie szeregu badań. Wśród nich nie może zabraknąć:

– USG stawu kolanowego;

 prześwietlenia RTG;

– tomografii komputerowej;

– rezonansu magnetycznego;

– testów ruchowych.

Powyższe badania pomogą ustalić, czy wskutek urazu doszło do znacznego uszkodzenia stawu kolanowego, czy też został on uszkodzony w sposób nieznaczny. Czasami zmiany widoczne są już po wykonaniu badania USG lub RTG. Zdarza się, że konieczny jest rezonans magnetyczny Warszawa jest najlepszym miastem, jeśli chodzi o jakość oraz czas oczekiwania na tego typu badanie. Czas, jaki mija od momentu zdarzenia a do chwili rozpoczęcia leczenia ma w niektórych przypadkach bardzo duże znaczenie.

Rodzaje urazów stawu kolanowego

Ból podczas zginania kolana z pewnością jest objawem urazu stawu kolanowego. Jednak schorzenie to może przybierać różną postać. Wyróżnia się wiele rodzajów urazów stawu kolanowego. Do najczęściej występujących można zaliczyć skręcenie stawu kolanowego oraz uszkodzenia więzadłowe. Są to urazy, do których dochodzi zwykle podczas ruchu. Zdarzają się także inne urazy stawów kolanowych np. zapalenie ścięgna, którego powodem może być długotrwałe obciążenie fizyczne.

Leczenie schorzeń stawu kolanowego

Istnieje wiele sposobów na leczenie stawów kolanowych. Terapia dostosowywana jest do rodzaju oraz stopnia uszkodzenia. Zdarza się, że wystarcza samo leczenie objawowe połączone z nie przeciążaniem stawu. W celu szybszego osiągnięcia sprawności lub znacznego stopnia uszkodzenia można zastosować masaż pneumatyczny, ultradźwięki, laseroterapię lub różnego rodzaju ćwiczenia. Efektywność terapii uzależniona jest od jej częstotliwości oraz poprawnego przeprowadzania zabiegów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Geodeta – kiedy jest potrzebny?
Geodeta – kiedy jest potrzebny?
Zatrudnienie geodety na budowie jest niezbędnym elementem każdej pracy w branży związanej z budową nowych budynków oraz przygotowywaniem działek pod […]
Klimatyzacja w biurze – najważniejsze korzyści
Klimatyzacja w biurze – najważniejsze korzyści
Poprawa komfortu i wydajności pracy Jeszcze do niedawna klimatyzacja w biurze uznawana była za zbytek i przejaw luksusu. Obecnie stanowi […]
Jak zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas pracy przy biurku?
Jak zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie podczas pracy przy biurku?
Z roku na rok wzrasta liczba osób, które pracują zawodowo głównie przy biurku. Są to m.in. graficy komputerowi, programiści, architekci, […]
Ostatnie wpisy
Polecamy