Kręgosłup – najczęstsze choroby kręgosłupa

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Kręgosłup to część ludzkiego szkieletu, która jest niezwykle istotna pod względem prawidłowego funkcjonowania oraz na tyle obciążana, że coraz częściej wymaga leczenia. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość czy długotrwale utrzymywana niewłaściwa pozycja ciała często jest przyczyną powstania wielu zwyrodnień. Właściwe rozpoznanie i skuteczna terapia to klucz do zdrowego kręgosłupa. Poznaj najczęściej występujące choroby i sprawdź jak się leczyć.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa przejawiające się dużym dyskomfortem, problemami w codziennym funkcjonowaniu i bólem najczęściej swoje podłoże mają w niskiej aktywności fizycznej i nadwadze. Niestety mimo popularności zagadnień zdrowego odżywiania i sportu, nadal wiele osób nie przywiązuje wagi do wykonywania ćwiczeń wzmacniających czy chociażby wychodzenia na spacery. Choć wiele osób może mieć skłonności genetyczne, to spędzanie większości dnia w jednej, siedzącej pozycji ma również ogromne znaczenie w kontekście zaniku płynu maziowego. Zdecydowanie jest to choroba cywilizacyjna, na którą narażeni są nie tylko pracownicy fizyczni, ale również umysłowi, którzy spędzają czas w jednej pozycji.

Ludzki kręgosłup składa się z 33 lub 34 kręgów w obrębie szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym oraz na odcinku guzicznym. Kości tworzące stawy pokryte są chrząstką i płynem maziowym, dzięki którym kości łatwo się ślizgają bez tarcia i bólu. W momencie, w którym pacjent nie poddaje się aktywności fizycznej dochodzi do zaniku płynu powodując tym samym mikrourazy chrząstki. Leczenie chorób kręgosłupa​ to specjalistyczna dziedzina naszej działalności pozwalająca na wdrożenie skutecznej terapii likwidują ból i wspomagającej zabiegi i leczenie.

Zesztywniające zapalenie stawów i dyskopatia

W ramach działalności realizujemy pełen pakiet diagnostyczny z zakresu dyskopatii i zapaleń stawów kręgosłupa. Pierwsza z nich jest bezpośrednio związana z wadami postawy, słabymi niewyćwiczonymi mięśniami grzbietowymi lub postępującą nadwagą i otyłością. Dyskopatia to dolegliwość, która najczęściej dotyka osoby o niskiej aktywności fizycznej, pracujące fizycznie oraz często podróżujące samochodem. Schorzenie występuje u osób w przedziale od 30 do 50 roku życia bez względu na płeć. Dyskopatia może być lędźwiowa, piersiowa lub szyjna. W CM Medicum Warszawa leczymy każdy jej rodzaj. 

Swoją opieką otaczamy także pacjentów, których dotyka zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to przewlekła choroba objawiająca się silnym tępym bólem pojawiającym się w nocy lub nad ranem. Ogólne rozbicie, ból o zmiennym nasileniu, sztywność odczuwalna w dolnej części kręgosłupa to tylko część dolegliwości z jakimi może spotkać się pacjent. Leczenie ZZSK to zarówno różnego rodzaju ćwiczenia i masaże, farmakologia, jak i w zaawansowanych stadiach leczenie chirurgiczne.

Wybrane choroby kręgosłupa, których nie wolno bagatelizować

Rwa kulszowa

Wśród schorzeń z jakimi zgłaszają się do naszego centrum medycznego pacjenci jest rwa kulszowa. Ból jaki jest typowy dla ataku korzonków nerwowych jest ostry i zwykle pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Dokuczliwy ból odczuwalny jest w okolicy lędźwi a promieniowanie przenika w dolne części pleców oraz do kończyn. W zależności od nerwu, który został uciśnięty ból może być większy lub mniejszy, często jednak jest na tyle duży, że pacjent ma problemy ze wstaniem z łóżka, odczuwa mrowienie czy traci czucie w kończynach. Jest to bezwzględny sygnał do tego by zgłosić się do specjalisty.

Osteoporoza

Jednym z głównych przyczyn ostrego bólu jest osteoporoza czyli tak zwany złodziej kości. Schorzenie jest następstwem starzenia się organizmy, występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn najczęściej po 60 roku życia, choć może także pojawić się szybciej. Bardzo uciążliwym efektem postępowania schorzenia jest nadmierna łamliwość kości. Często obok ograniczonych ruchów, bólu o dużym nasileniu przy kaszlu, wzdęciu brzucha czy braku apetytu można spotkać się również ze zmniejszeniem wzrostu. Leczenie osteoporozy to głównie działanie mające na celu utrzymanie stanu kości na poziomie minimalizującym ilość złamań. Proces powrotu do zdrowia powinien być przeprowadzony pod nadzorem specjalisty.

Stenoza kanału kręgowego

Zwężenie kanału kręgowego to dolegliwość, która najczęściej postępuje powoli i przez to może być lekceważona. Jej przyczyna może tkwić w przebytych urazach, podłoże genetyczne lub zwyrodnienia kręgosłupa. Osoby borykające się ze stenozą uskarżają się na ból w okolicy pośladków promieniujący w kierunku stopy, ból podczas stania, schylania się czy schodzenia ze schodów oraz drętwienie nóg. W leczeniu dolegliwości najczęściej zaleca się masaże rozluźniające, fizykoterapię, różnorodne ćwiczenia w tym szczególnie pływanie na basenie oraz przepisywane są specjalistyczne leki wspomagające.

Lumbago

Silny, uciążliwy, przeszywający ból w okolicy odcinka L-S kręgosłupa to nic innego jak lumbago. Nazwa pochodzi z języka łacińskiego, czyli lumbalis co oznacza lędźwiowy. Schorzenie wymaga natychmiastowej interwencji medycznej w zakresie zmniejszenia bólu i napięcia mięśniowego. Leczenie obejmować będzie farmakologię głównie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające. Szybka pomoc specjalisty jest w tym przypadku na wagę złota. Jeśli zatem doskwiera Ci bardzo silny ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego, koniecznie skontaktuj się z naszym personelem.

Leczenie chorób kręgosłupa​ w CM Medicum

Zespół lekarzy CM Medicum Warszawa doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważną częścią ludzkiego ciała jest kręgosłup. Postęp cywilizacyjny, szybki tryb życia bez aktywności fizycznej sprawia, że coraz więcej osób skarży się na postępujące dolegliwości. Leczenie chorób kręgosłupa​ w CM Medicum obejmuje dyskopatię, rwę kulszową i ramienną, stenozę kanału kręgowego, zespoły przeciążeniowe, skrzywienia kręgosłupa a także stany pourazowe. W zakresie działań są zarówno metody fizjoterapeutyczne, jak i małoinwazyjne. 

Źródło: https://www.cmmedicum.com/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować teren do zorganizowania imprezy masowej?
Jak przygotować teren do zorganizowania imprezy masowej?
Przygotowanie imprezy na większą skalę wymaga dobrego planu. Najlepiej powierzyć tą sprawę specjalistycznej firmie, której głównym profilem działalności jest urządzanie […]
Na czym polega długoterminowy wynajem auta?
Na czym polega długoterminowy wynajem auta?
Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się usługa polegająca na długoterminowym wynajmie samochodu na okres od 1 miesiąca do nawet 5 […]
O czym pamiętać przed wyruszeniem na zagraniczny wyjazd?
O czym pamiętać przed wyruszeniem na zagraniczny wyjazd?
Z każdym rokiem Polacy coraz chętniej wyruszają w zagraniczne podróże. Przed udaniem się na taki wyjazd warto jednak pomyśleć o […]
Ostatnie wpisy
Polecamy