Decydując się na budowę domu w miejscu, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej należy wybrać inny sposób odprowadzania wytworzonych ścieków. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest montaż szamba, czyli zamkniętego zbiornika, w którym gromadzone będą nieczystości. Największą popularnością nadal cieszą się szamba betonowe. Wytwarzane są z gotowych prefabrykatów i dowożone w całości na miejsce budowy. Wykonane z wysokiej klasy betonu szamba charakteryzują się przede wszystkim niską ceną i dużą trwałością. Alternatywą mogą być coraz popularniejsze szamba plastikowe. Ich charakterystyczną cechą jest znakomita szczelność oraz niewielki ciężar.
Kupując szambo należy pamiętać, aby przed wkopaniem zbiornika załatwić wszelkie kwestie formalne. W przypadku, gdy szambo było uwzględnione na planie zagospodarowania działki dołączonym do pozwolenia na budowę można od razu przystąpić do prac. Jeżeli takiej adnotacji nie było, konieczne będzie zgłoszenie zamiaru budowy zbiornika. Zbiorniki o pojemności nieprzekraczającej 10 m3 nie wymagają uzyskania pozwolenia.
Przed montażem szamba należy zwrócić także uwagę na jego odpowiednią lokalizację. Zgodnie z przepisami pokrywa szamba powinna znajdować się w odległości przynajmniej 5 metrów od domu lub magazynu żywności, a także w odległości 2 metrów od sąsiedniej działki lub drogi. W przypadku, gdy w pobliżu znajduje się studnia z wodą pitną, pojemnik na nieczystości musi być od niej oddalony o minimum 15 metrów. Zgodnie z przepisami każdy zbiornik powinien być szczelny, przykryty i wyposażony w system odpowietrzania.
Wykonując otwór pod szambo, warto pomyśleć także o wkopaniu w ziemię zbiornika na deszczówkę. Podziemne zbiorniki na deszczówkę nie kosztują wiele, a pozwalają na gromadzenie wody opadowej spływającej z rynien, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie rachunków za korzystanie wody miejskiej.