Działalność przemysłowa odgrywa ważne funkcje w dziedzinie produkcyjnej, społecznej, przestrzennej oraz ekonomicznej. Zapewniają produkcję różnych dóbr i utylizacją surowców naturalnych. Jednocześnie zapewniają wiele miejsc pracy i pozytywnie wpływają na rozwój miast. Przemysł opiera się na funkcjonowaniu niezliczonej liczby maszyn. Są one zazwyczaj dużych rozmiarów i składają się z wielu elementów. Im bardziej skomplikowana jest ich konstrukcja, tym więcej potrzebuje części do sprawnego działania.
Jakie konkretnie podzespoły są niezbędne, zależy głównie od specyfiki gałęzi przemysłu. Oczywiście istnieją pewne części, których używa się w praktycznie każdym urządzeniu przemysłowym. Przykładowo odkuwki swobodne stanowią jeden z najpowszechniejszych półfabrykatów, z których wytwarza się bardzo szerokie spektrum elementów do maszyn. Powstają w procesie zwanym kuciem swobodnym.
Zupełnie inne urządzenia są potrzebne w branży paliwowo-energetycznej niż te, które będą przydatne w produkcji elektromaszynowej. W tym pierwszym przypadku używa się maszyn do wydobywania węgla i gazów i przeprowadzania odwiertów ropy. Zupełnie inny sprzęt będzie potrzebny do wyprodukowania samochodów, zegarków oraz tranzystorów. Możemy jeszcze wyróżnić przemysł budowlany, chemiczny i spożywczy z uwagi na różnorodność niezbędnego wyposażenia sprzętowego. Elementem wspólnym są jednak części służące do łączenia ze sobą poszczególnych części składowych urządzenia. Chodzi między innymi o takie łączniki jak na przykład pręt ciągniony albo walcowany.