Nawigacja po ekranie dotykowym – co ją usprawni?

Ekrany dotykowe wyparły już całkowicie klawiatury i inne sposoby nawigacji w urządzeniach przenośnych. Każdy smartfon oraz tablet wyposażony jest w tzw. ekran pojemnościowy, który wykrywa dotknięcie go przez opuszkę palca i przekazuje te informacje do procesora urządzenia. Niestety precyzyjna nawigacja jest trudna z wykorzystaniem tylko i jedynie palców, a czasami jest wręcz niemożliwa, np. gdy mamy założone rękawiczki. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne rysiki, których budowa sprawia, że są one wykrywane przez powłoki dotykowe.

Nie każdy przedmiot

Zapewne większość z nas zdążyła zauważyć, że dotknięcie ekranu smartfona bądź tabletu np. końcówką zwykłego ołówka nie powoduje żadnej reakcji. Wynika to z faktu stosowania ekranów pojemnościowych, które bazują na zasadzie wykrywania pojemności elektrycznej. Skóra człowieka takową posiada, dlatego dotykając ekranu palcem wywołujemy reakcje. Jednak już dotknięcie innym przedmiotem, bądź nawet dłonią przez rękawiczkę, uniemożliwia jakąkolwiek nawigację. Dlatego też rysiki muszą być wykonane ze specjalnego materiału.

Materiał pojemnościowy

Rysik do precyzyjnej nawigacji wykonany jest w technologii pojemnościowej, a więc jego końcówka ma zdolność zgromadzenia pewnego ładunku elektrycznego. Przykład takiego rozwiązania możemy obejrzeć na https://etuitab.pl/pl/p/Precyzyjny-rysik-pojemnosciowy-do-nawigowania-po-ekranie-tabletu%2C-smartfona/935. Rozwiązanie takie powoduje, że ekran dotykowy wykrywa przyłożenie rysika i pozwala na precyzyjną nawigację za jego pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 3 =