OpenCV – wprowadzenie w temat

OpenCV to jedna z najpopularniejszych bibliotek o zasięgu globalnym z której korzystają graficy i programiści obrazu. Zawiera wiele rozmaitych oraz podstawowych operacji, z których możesz korzystać na co dzień. Dużą zaletą OpenCV jest wydajna i niezwykle szybka implementacja, pozwalająca na wykonanie wybranych operacji nawet kilkukrotnie szybciej niż do tej pory. Ma to znaczenie szczególnie w trakcie obróbki dużej liczby obrazów, wykonywanej przez sztuczne sieci neuronowe.

OpenCV w codziennym i profesjonalnym użytku 

Choć istnieje już od ponad 20 lat, wciąż pozostaje jedną z najbardziej aktualnych i najchętniej stosowanych bibliotek programistycznych typu otwartego. Oznacza to, że każdy użytkownik ma dostęp do magazynowanych w niej danych, jak również może wnosić do nich swoje własne kody i rozwiązania. OpenCV działa na różnych platformach – Windows, Mac, Linux. Ciągły rozwój OpenCV sprawił, że obecnie jest wykorzystywana nie tylko w uczeniu i widzeniu maszynowym, ale w nowych i wysoce eksperymentalnych projektach.

Głównym kierunkiem (nie jedynym) rozwoju OpenCV jest obróbka i analiza obrazów w technologii 3D. Biblioteka nadaje się do wykorzystania w oprogramowaniu stworzonym w języku C++, choć istnieje także możliwość stosowania interfejsów do innych języków – C#, Python, JS, Java. Obecnie najbardziej aktualna wersja (czerwiec 2022) to OpenCV 4.6.0. 

OpenCV znajduje zastosowanie nie tylko w użyciu zawodowym, ale również prywatnym oraz uczelnianym. Wiele instytucji wykorzystuje bibliotekę OpenCV do prowadzenia własnych szkoleń, badań i prac związanych z automatyczną edycją obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =