Jak przyznawane są hotelowe gwiazdki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ilość gwiazdek w hotelach to pierwszy element, po którym możemy rozróżniać komfort danego miejsca, jeszcze przeglądając katalogi, zanim przyjedziemy do obiektu. Przyznawanie gwiazdek oraz wymogi, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać konkretną ocenę, są bardzo ciekawe. Poniżej podpowiadamy na pytanie — jak przyznawane są gwiazdki hotelowe oraz jakie wymogi muszą spełniać poszczególne poziomy ocen.

Zasady funkcjonowania gwiazdek hotelowych

Gwiazdki te przyznawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku. Określają one w sposób ścisły i precyzyjny standard danego hotelu. Im jest on lepszy i im więcej wygód oferuje swoim gościom, tym większa ilość gwiazdek otrzymują takie miejsca. Gradacja przyznawana jest przez specjalną niezależną komisję hotelarską. Gwiazdki odzwierciedlają głównie poziom komfortu pokoi hotelowych, ale i również okolice, dodatkowe opcje wypoczynkowe czy obecność innych elementów na terenie hotelu.

W Polsce gwiazdki przyznawane są od 1 do 5, gdzie 5 to najwyższa ocena. Ocena taka jest wymagana i nie zależy jedynie od chęci jej zdobycia właściciela hotelu. Gwiazdki takie przyznawane są przez Marszałka Województwa. W komisji mogą znajdować się np. często strażacy czy pracownicy Sanepidu. Ocena od 1 do 5 gwiazdek nie jest obecna na całym świecie, więc warto wziąć to pod uwagę, rezerwując nocleg za granicą.

Co wpływa na ilość gwiazdek?

Na ilość gwiazdek wpływają konkretne elementy. Są one ściśle określone dla każdego poziomu i decydują jaką gradacją może pochwalić się dany obiekt. Dobrym przykładem jest IBB Andersia Hotel Poznań, który ma 4 ****. Miejsca o takiej renomie muszą mieć zadaszone wejście czy parking dla swoich gości. Najlepsze hotele 4- i 5-gwiazdkowe muszą posiadać minibar, sofę czy serwować ciepłe napoje. Aby móc otrzymać 3 gwiazdki, trzeba oferować obsługę hotelową czy wentylację mechaniczną.

Najlepsze hotele 5-gwiazdkowe oferują ponadto specjalne usługi często niedostępne w innych miejscach. Zaliczyć do nich można np. budzenie, możliwość zamówienia kwiatów czy czyszczenia odzieży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Usterki panelu dotykowego w telefonie
Usterki panelu dotykowego w telefonie
Żyjemy w czasach, w których już mało kto nie posiada telefonu komórkowego. Coraz bardziej dotyczy to nawet seniorów. Specjalnie dla […]
Praktyczne akcesoria dla wymagających palaczy
Praktyczne akcesoria dla wymagających palaczy
Niezawodne zapalniczki i stylowe popielniczki Współczesny palacz to coraz częściej osoba wykształcona, zadbana i dobrze zarabiająca, która nie korzysta z […]
Najlepsze gadżety dla motocyklistów – w co warto zainwestować?
Najlepsze gadżety dla motocyklistów – w co warto zainwestować?
Każdy, kto jeździ motocyklem powie od razu, że jednoślady to prawdziwa pasja, która rzutuje praktycznie na całe życie. Motocykliści tworzą […]
Ostatnie wpisy
Polecamy