Jak przyznawane są hotelowe gwiazdki?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ilość gwiazdek w hotelach to pierwszy element, po którym możemy rozróżniać komfort danego miejsca, jeszcze przeglądając katalogi, zanim przyjedziemy do obiektu. Przyznawanie gwiazdek oraz wymogi, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać konkretną ocenę, są bardzo ciekawe. Poniżej podpowiadamy na pytanie — jak przyznawane są gwiazdki hotelowe oraz jakie wymogi muszą spełniać poszczególne poziomy ocen.

Zasady funkcjonowania gwiazdek hotelowych

Gwiazdki te przyznawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku. Określają one w sposób ścisły i precyzyjny standard danego hotelu. Im jest on lepszy i im więcej wygód oferuje swoim gościom, tym większa ilość gwiazdek otrzymują takie miejsca. Gradacja przyznawana jest przez specjalną niezależną komisję hotelarską. Gwiazdki odzwierciedlają głównie poziom komfortu pokoi hotelowych, ale i również okolice, dodatkowe opcje wypoczynkowe czy obecność innych elementów na terenie hotelu.

W Polsce gwiazdki przyznawane są od 1 do 5, gdzie 5 to najwyższa ocena. Ocena taka jest wymagana i nie zależy jedynie od chęci jej zdobycia właściciela hotelu. Gwiazdki takie przyznawane są przez Marszałka Województwa. W komisji mogą znajdować się np. często strażacy czy pracownicy Sanepidu. Ocena od 1 do 5 gwiazdek nie jest obecna na całym świecie, więc warto wziąć to pod uwagę, rezerwując nocleg za granicą.

Co wpływa na ilość gwiazdek?

Na ilość gwiazdek wpływają konkretne elementy. Są one ściśle określone dla każdego poziomu i decydują jaką gradacją może pochwalić się dany obiekt. Dobrym przykładem jest IBB Andersia Hotel Poznań, który ma 4 ****. Miejsca o takiej renomie muszą mieć zadaszone wejście czy parking dla swoich gości. Najlepsze hotele 4- i 5-gwiazdkowe muszą posiadać minibar, sofę czy serwować ciepłe napoje. Aby móc otrzymać 3 gwiazdki, trzeba oferować obsługę hotelową czy wentylację mechaniczną.

Najlepsze hotele 5-gwiazdkowe oferują ponadto specjalne usługi często niedostępne w innych miejscach. Zaliczyć do nich można np. budzenie, możliwość zamówienia kwiatów czy czyszczenia odzieży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywna rozrywka dla najmłodszych
Kreatywna rozrywka dla najmłodszych
Zapewniając rozrywkę dla dzieci, warto zadbać o to, by nie tylko dobrze się bawiły, ale wyciągały też z zabawy pozytywne […]
Gry planszowe – idealny pomysł na radosny czas w gronie najbliższych
Gry planszowe – idealny pomysł na radosny czas w gronie najbliższych
W dobie świata skomputeryzowanego, kiedy większość rozrywek zostaje przeniesiona na platformę wirtualną, wciąż można znaleźć wielu zwolenników klasycznych rozwiązań. Do […]
Jak wyglądają badania na prawo jazdy?
Jak wyglądają badania na prawo jazdy?
Prowadzenie własnego samochodu jest marzeniem wielu młodych osób. Tymczasem droga do tego celu wymaga spełnienia kilku warunków. Jakich? Przede wszystkim […]
Ostatnie wpisy
Polecamy