W przypadku budynku położonego poza obszarem wyposażonym w sieć kanalizacyjną niemiłą koniecznością jest montaż własnego zbiornika. Okazuje się, że to na pozór trudne zadanie wcale takim być nie musi, gdy odpowiednio wybierzemy parametry i rodzaj budowanego szamba.
Jaki rodzaj szamba wybrać?
Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje zbiorników – wykonane z tworzywa i betonowe. Te pierwsze, wykonane przede wszystkim z polietylenu i kompozytu żywic poliestrowych, nie wchodzą w reakcje z otoczeniem i nie korodują. W związku z niewielkim ciężarem i zastosowanymi materiałami są dość delikatne i nie wytrzymują dużych obciążeń, przez co konieczne będzie przysypanie rezerwuaru grubą warstwą ziemi, a nawet ułożenie płyt żelbetowych.
Doskonałą alternatywą zapewniającą dużo większą wytrzymałość jest szambo betonowe. Komponenty z których taki zbiornik jest budowany są bardzo ciężkie, przez co do montażu potrzebny jest dźwig. Trwałość tego typu szamba jest jednak zdecydowanie większa. Technologię betonową poleca się szczególnie w przypadku przewidywanego dużego nacisku nad zbiornikiem w trakcie korzystania z niego np. parkującego nad nim samochodu.
Warto już na etapie projektowania dostosować pojemność szamba do własnych potrzeb. Parametr ten zależy przede wszystkim od liczby osób mieszkających w budynku, a także ilości wody, którą zużywają. Należy przyjąć, że jedna osoba wykorzystuje nawet 150-200 litrów wody dziennie. Częstotliwość odbioru powinna mieścić się w okolicach 14 dni. Warto porównać oferty firm wywożących szambo Kraków pod tym względem prezentuje się znakomicie, jednak w przypadku mniejszych miejscowości dostęp do usług przedsiębiorstw opróżniających może być skomplikowany, a ich oferta niezadowalająca.