Jak mierzyć ciecz lub gaz?

Aparat pomiarowy do cieczy i gazów to urządzenie służące do pomiaru ilości cieczy lub gazu. Jest ono niezbędne, aby zapewnić dostarczenie odpowiedniej ilości cieczy lub gazu w różnych gałęziach przemysłu. Istnieje kilka rodzajów aparatów pomiarowych w zależności od zastosowania.

Najpopularniejsze rodzaje

Mierniki objętości – Służą do pomiaru objętości cieczy lub gazu. Obejmują one cylindry miarowe, zlewki, pipety, biurety i pompy do pipet.
Przyrządy mierzące objętość są zazwyczaj przenośne i łatwe w użyciu. Jeśli trzeba zmierzyć dużą liczbę próbek naraz, wówczas można użyć kolb miarowych, ponieważ zawierają one duże ilości cieczy i gazów, które można wymieszać przed rozproszeniem na mniejsze porcje za pomocą pompy pipetowej.

Przepływomierze – służą do pomiaru natężenia przepływu przez rury i przewody. Mogą być również używane do pomiaru przepływu masowego lub przepływu gęstościowego. Przepływomierze mają wiele zastosowań, w tym mierzenie pary w elektrowniach, kontrolowanie przepływu wody w oczyszczalniach ścieków, monitorowanie zrzutów odpadów z fabryk itp.

Odpowiednie zastosowanie

Aparat pomiarowy do cieczy i gazów musi być odpowiedni do danego zastosowania. Na przykład, jeśli trzeba zmierzyć natężenie przepływu w rurach lub przewodach ściekowych, ważne jest, aby urządzenie miało małą średnicę. Z drugiej strony, jeśli trzeba mierzyć przepływ pary w elektrowniach, to ważne jest, aby urządzenie miało dużą średnicę. Urządzenia odpowiednie do każdej sytuacji znajdziesz na stronie http://burkert-polska.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + jeden =