Mostek Graetza to nowoczesny układ obejmujący cztery diody połączone ze sobą ściśle w konkretny sposób oraz zamknięte zazwyczaj w specjalnym scalaku. Wykorzystuje się go przede wszystkim w procesie tzw. prostowania prądu. To nic innego jak modyfikacja napięcia przemiennego na stałe. Wyjątkowo niezawodne mostki posiada w swoim asortymencie m.in. sklep online z mniej i bardziej zaawansowaną elektroniką, którego ofertę możemy znaleźć na stronie: https://centrumelektroniki.pl/mostki-prostownicze-graetza-c163.
Mostek Graetza to prostownik o charakterze pełno-okresowym, który jest wyposażony w dwa wyprowadzenia wejściowe (odpowiadające bezpośrednio za napięcie przemienne), a także dwa wyprowadzenia wyjściowe. Może być zbudowany zarówno w formie scalonej, jak i składać się z zupełnie od siebie niezależnych diod.
Współcześnie produkuje się głównie modele z półprzewodnikowymi diodami krzemowymi – zastąpiły one skutecznie popularne w drugiej połowie XX wieku diody germanowe, kuprytowe i selenowe. Zasada działania omawianego układu jest stosunkowo nieskomplikowana. Otóż jedna para diod pracuje zawsze przy polaryzacji w stronę przewodzenia, natomiast druga w kierunku zaporowym. W ten sposób łatwo następuje zmiana napięcia prądu na stałe (ładunki elektryczne płyną w tę samą stronę), przystosowane do zasilania rozmaitych urządzeń.
Ze względu na swoje przeznaczenie mostek Graetza jest powszechnie montowany we wszelkiego rodzaju zasilaczach domowych i przemysłowych, ładowarkach akumulatorowych, stacjach pogodowych oraz systemach elektronicznych o stosunkowo niedużym poborze mocy.