Co musi znaleźć się na fakturze?

Prowadzenie własnego biznesu kosztuje mnóstwo czasu. Wymaga również wiedzy i cierpliwości. Gdy jednak firma się rozwija, przybywa zadowolonych klientów, satysfakcja jest ogromna i daje motywację i siłę. Nieuniknionym elementem w działalności dużych przedsiębiorstw czy malutkich rodzinnych interesów jest prowadzenie księgowości.

Wystawianie faktur – o czym nie można zapomnieć

Oczywiście całą rachunkowość można przekazać biurom, które się w tym specjalizują. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy, kto prowadzi biznes, powinien znać podstawowe informacje dotyczące faktur. Aby zająć się fakturowaniem, trzeba wiedzieć, co na fakturze musi się znaleźć. A dokument służący rozliczaniu sprzedanego towaru lub wykonanej usługi powinien zawierać następujące informacje: numer faktury i data jej wystawienia, dane dotyczące stron, czyli nadawcy i odbiorcy oraz dane przedmiotu transakcji. Istotne jest, aby umieszczać opis usługi lub towaru.

Od 2018 roku osoby prowadzące własny biznes mogą zostać poproszone przez organ kontroli podatkowej o fakturę jpk. Jednolity Plik Kontrolny stanowi zbiór  danych teleinformatycznych, które trafiają do Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych. Pliki te są generowane na wezwanie i dotyczą okresu, który w wezwaniu jest wskazany. Ich zadanie polega na dostarczeniu szczegółowych informacji dotyczących podmiotów między którymi została zawarta transakcja. Plik kontrolny generowany jest w formacie XML. Dzięki takiemu rozwiązaniu kontrole podatkowe nie muszą już odbywać się na miejscu, przez co nie są tak uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 4 =