Przeszło sto lat temu Toruń znajdował się w prowincji Prus Wschodnich, a Bydgoszcz był regencją prowincji poznańskiej. Kujawy i Pomorze włączone zostały do niepodległego państwa po powstaniu wielkopolskim, które wybuchło na przełomie grudnia 1918 i stycznia 1919. Był to spontaniczny zryw, zrodzony w sercach Polaków, którzy dążyli do autonomii. Wystarczy przejrzeć album o Bydgoszczy, by przekonać się, jak wiele niezwykłych historii potoczyło się w trakcie walk i jak wiele wybitnych postaci brało w nich udział, w tym Leon Prauziński, który uwiecznił bohaterskie czyny Polaków, malując obrazy przedstawiające sceny walki, za co został aresztowany przez Gestapo, a następnie zamordowany.
W zaborze panowała silna germanizacja, a Polacy traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii. Kiedy opresje odeszły w niebyt, wśród Polaków zapanowała atmosfera euforii z przyświecającą jej ideą nowej Polski, sprawiedliwej dla wszystkich. W początku czerwca 1921 sam marszałek Piłsudski odwiedził Kujawy i Pomorze.
Powstanie wielkopolskie stało się tematem wielu opracowań, wierszy, a także obrazów i rzeźb. Powstało nawet kilka filmów i seriali na ten temat. Jednym z najnowszych wydań jest album Leć Orle Biały.
Podobnie wydawnictwa w typie Na szlaku niepodległości Kujaw i Pomorza – https://projektpejzaz.pl/805-lec-orle-bialy-na-szlaku-niepodleglosci-kujaw-i-pomorza powstały na okazję stulecia odzyskania niepodległości.