Walka o niepodległość Kujaw i Pomorza na kartach kronik

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przeszło sto lat temu Toruń znajdował się w prowincji Prus Wschodnich, a Bydgoszcz był regencją prowincji poznańskiej. Kujawy i Pomorze włączone zostały do niepodległego państwa po powstaniu wielkopolskim, które wybuchło na przełomie grudnia 1918 i stycznia 1919. Był to spontaniczny zryw, zrodzony w sercach Polaków, którzy dążyli do autonomii. Wystarczy przejrzeć album o Bydgoszczy, by przekonać się, jak wiele niezwykłych historii potoczyło się w trakcie walk i jak wiele wybitnych postaci brało w nich udział, w tym Leon Prauziński, który uwiecznił bohaterskie czyny Polaków, malując obrazy przedstawiające sceny walki, za co został aresztowany przez Gestapo, a następnie zamordowany.

W zaborze panowała silna germanizacja, a Polacy traktowani byli jak obywatele drugiej kategorii. Kiedy opresje odeszły w niebyt, wśród Polaków zapanowała atmosfera euforii z przyświecającą jej ideą nowej Polski, sprawiedliwej dla wszystkich. W początku czerwca 1921 sam marszałek Piłsudski odwiedził Kujawy i Pomorze.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Powstanie wielkopolskie stało się tematem wielu opracowań, wierszy, a także obrazów i rzeźb. Powstało nawet kilka filmów i seriali na ten temat. Jednym z najnowszych wydań jest album Leć Orle Biały.

Podobnie wydawnictwa w typie Na szlaku niepodległości Kujaw i Pomorza – https://projektpejzaz.pl/805-lec-orle-bialy-na-szlaku-niepodleglosci-kujaw-i-pomorza powstały na okazję stulecia odzyskania niepodległości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki sprzęt musi umieć obsługiwać optyk?
Jaki sprzęt musi umieć obsługiwać optyk?
W ostatnich latach coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem i w związku z tym musi nosić okulary. Aby się […]
Jakość powietrza kluczowa w miejscu pracy
Jakość powietrza kluczowa w miejscu pracy
Jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia pracowników. Zbyt wysoka temperatura otoczenia albo zanieczyszczenia osłabiają organizm, co nie […]
Czym jest bhp?
Czym jest bhp?
BHP to zbiór reguł dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasady te zostały określone przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Pracy i […]
Ostatnie wpisy
Polecamy