Maści prozdrowotne stosowane są w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Ich skład różni się w zależności od przeznaczenia.
Oto kilka rodzajów maści prozdrowotnych:
Pomagają zmniejszyć stan zapalny wywołany przez urazy, rany, oparzenia i inne stany zapalne skóry. Należą do nich egzema, trądzik i inne problemy skórne. Maści te są również stosowane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Ten rodzaj maści pomaga w leczeniu ran i wrzodów. Zawiera aktywny składnik, który szybciej goi ranę. Może być również stosowana profilaktycznie w przypadku ran podatnych na zakażenia.
Niszczą one bakterie w dotkniętym obszarze i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Ten rodzaj maści jest stosowany do leczenia zakażeń wywołanych przez gronkowce, paciorkowce, E coli itp. oraz zakażeń grzybiczych, które dotyczą skóry lub błon śluzowych (pleśniawki jamy ustnej).
Zapobiegają one rozprzestrzenianiu się grzybów w dotkniętym obszarze i w razie potrzeby niszczą je. Ten rodzaj maści stosuje się w leczeniu stopy sportowca, grzybicy lub kandydozy (candida).
Maści ziołowe stosowane są w leczeniu chorób skóry i różnych problemów skórnych. Mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i inne. Najczęściej stosowanymi ziołami w tego typu maściach są rumianek, nagietek, eukaliptus, jałowiec i rozmaryn. Zioła te mają właściwości lecznicze, które pomagają poprawić stan skóry. Rumianek stosuje się przy stanach zapalnych i podrażnieniach skóry, a także przy zaczerwienieniach spowodowanych trądzikiem lub alergią. Nagietek jest stosowany w leczeniu ran, oparzeń i innych uszkodzeń na powierzchni skóry (infekcje). Ze względu na jego właściwości jest on stałym składnikiem różnego rodzaju maści na oparzenia. Eukaliptus leczy zapalenie błony śluzowej nosa, infekcje układu oddechowego i zatok – co może być szczególnie przydatne dla osób z astmą lub objawami zapalenia zatok. Jałowiec jest stosowany w przypadku stanów zapalnych wywołanych przez egzemę lub łuszczycę (krostkowe zapalenie skóry). Rozmaryn łagodzi swędzenie i podrażnienia na powierzchni skóry (świąd).