Jak wybrać dobre buty na snowboard?

Snowboard to sport zimowy cieszący się w naszym kraju coraz większą popularnością. Jeśli chcemy go bezpiecznie uprawiać, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiedni strój oraz sprzęt. Jednym z niezbędnych elementów są funkcjonalne buty wyposażone we wkładkę termoformowalną, która perfekcyjnie dostosowuje się do kształtu stopy. Muszą one być dobrane przede wszystkim pod kątem właściwego rozmiaru i preferowanego stylu jazdy, a także dostatecznie atrakcyjne wizualnie. 

Nie zapomnijmy o wiązaniach

W przypadku zakupu takiego elementu jak buty snowboardowe kluczowe znaczenie ma wybór modelu w rozmiarze idealnie dopasowanym do stopy. W tym celu zaleca się jej odrysowanie na białej kartce papieru, zmierzenie uzyskanego schematu, a następnie dodanie do otrzymanego wyniku około 1 cm (mając na uwadze, że w warunkach zimowych zachodzi konieczność noszenia grubych skarpet). Ostateczny rezultat to pożądana długość wkładki. Drugim niezwykle ważnym parametrem jest poziom twardości obuwia, który musi być kompatybilny ze stylem jazdy na desce snowboardowej.

Osoby początkujące mogą z powodzeniem postawić na miękki model z niskim flexem, ponieważ wybacza wiele błędów na stoku i minimalizuje ryzyko wywrotek. Z kolei dla zawodników preferujących freestyle przeznaczony jest model o średniej twardości (dobrze stabilizujący stopy), a dla zawodników poruszających się techniczne but twardy (w przedziale 7-8 na dziesięciostopniowej skali). Na koniec pozostaje jeszcze dobór stosownych wiązań. Najbardziej popularne są klasyczne sznurówki, ale wymagają za każdym razem wiązania. Alternatywę stanowi nowoczesny system BOA obejmujący pokrętło i stalowe linki – jednostrefowy bądź dwustrefowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − osiem =