Jakie elemety wędki możemy dostać w sklepie wędkarskim?

Istnieje kilka rodzajów elementów wędki, które można kupić w sklepie wędkarskim, w tym:

Kołowrotki spinningowe

Te kołowrotki obracają żyłkę i przynętę wokół siebie, gdy ryba ciągnie. Linia i przynęta pozostają na kołowrotku, dopóki nie znajdzie się on nad głową i nie będzie gotowy do wrzucenia do wody. Kołowrotek spinningowy to najbardziej popularny typ kołowrotka, który świetnie nadaje się dla początkujących. Posiadają regulowane systemy oporu, które pozwalają zwiększyć lub zmniejszyć opór stawiany przez rybę.

Przekładnie kołowrotków wędkarskich

Te przekładnie pozwalają na wybór różnych opcji kołowrotka w zależności od tego, jaki rodzaj połowów wykonujesz. Na przykład, jeśli zamierzasz używać kołowrotka spinningowego, wtedy będziesz chciał wybrać przekładnię, która ma otwartą stronę lub tył, tak, że linia nie zaplącze się w przekładni podczas rzucania. Jeśli zamierzasz używać kołowrotka baitcaster, wtedy najlepiej wybrać taki, który ma zamkniętą stronę lub tył, aby przynęta pozostała na szpuli podczas rzucania.

Wędki grafitowe

Wędki mogą być również wykonane z materiałów grafitowych lub ze stopu aluminium w zależności od tego, jaki rodzaj wędkarstwa planujesz. Grafitowe wędki są lekkie i elastyczne, co czyni je idealnymi do rzucania dużych przynęt na głęboką wodę, gdzie mogą występować prądy lub gdzie duże ryby pływają pod wodą (co wymagałoby większej mocy od wędki). Grafitowe wędziska są również dobre do łowienia na spinning, gdzie rzucasz przynętę i pozwalasz jej wirować w nurcie. Jeśli planujesz używać żywej przynęty lub innych rodzajów przynęt, które wymagają większej mocy, to lepsze są wędziska ze stopu aluminium, ponieważ mają większą wytrzymałość niż grafit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − trzy =