Dobry beton to nie tylko najwyższej jakości składniki do przygotowania mieszanki, lecz także jej właściwa i starannie dobrana receptura. W celu zapewnienia bieżącej kontroli mieszanki betonowej w trakcie produkcji lub rozładunku na budowie wykonuje się badania betonu. Są to próby laboratoryjne oraz badania bezpośrednio u Inwestora. Najczęściej wykonywane są badania gęstości i konsystencji oraz wytrzymałości betonu. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości pozwala na wczesną weryfikację wytrzymałości i w razie potrzeby wzmocnienie elementów konstrukcji.
Badanie wytrzymałości betonu wykonuje się metodą sklerometryczną młotkiem Schmidta. Jest on ręcznym, przenośnym przyrządem do nieniszczących badań wytrzymałości betonu. Badanie wytrzymałości betonu młotkiem Schmidta jest nieinwazyjne, a próbki nie ulegają zniszczeniu. Przy użyciu młotka Schmidta ocenimy także jednorodność betonu w konstrukcji i szybko zlokalizujemy obszary o innych parametrach, nawet na dużych powierzchniach. Młotek Schmidta wykorzystywany jest głównie w budownictwie, ale służyć może do pomiaru twardości w materiałów w innych branżach. Biorąc pod uwagę wysoką niezawodność i szerokie zastosowanie, za młotek Schmidta cena jest niewygórowana.
Ubijak Marshalla to aparat ręczny lub automatyczny przeznaczony jest do zagęszczania próbek mas mineralno-asfaltowych, oznaczania ich stabilności i odkształcenia. Próbki w kształcie walca o określonej średnicy przygotowuje się najpierw na etapie projektowania składu mieszanki, a później w celu oceny poprawności zagęszczenia warstwy nawierzchni. Zagęszczanie w ubijaku Marshalla jest najprostszą i najbardziej powszechną metodą przygotowywania próbek do dalszych badań.