Jak przebiega sprawa rozwodowa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Po podjęciu decyzji o rozwodzie i złożeniu pozwu rozwodowego, przychodzi czas na najtrudniejszy i najbardziej stresujący moment całego procesu rozwodowego, a mianowicie na rozprawę sądową. Wiele osób zastanawia się po jakim czasie od złożenia pozwu zostanie wyznaczony jej termin, jaki jest cel pytań, które zostaną nam zadane przez sędziego. 

Jak długo czeka się na wyznaczenie terminu rozprawy?

Sprawa rozwodowa jest wyznaczana, po złożeniu pozwu o rozwód do sądu, a także po pisemnej odpowiedzi pozwanego na złożony pozew. Termin ten nie jest ściśle określony i jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim od stopnia zawiłości sprawy, od stanowiska pozwanego i jego żądań, a także od ilości spraw toczących się w sądach. Zwykle jest to okres około kilku miesięcy od dnia złożenia pozwu o rozwód.

ABC rozprawy rozwodowej

Podstawowym celem sądu przy orzekaniu rozwodu jest ustalenie czy nastąpił trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Odbywa się to na podstawie zeznań obojga małżonków. Sąd zadaje pytania dotyczące ustania psychicznych i fizycznych więzi małżonków.

W trakcie rozprawy możliwe jest zgłaszanie dowodów na poparcie swoich tez. Mogą to być różnego rodzaju dokumenty, fotografie, a także zeznania świadków. Możliwe jest także, aby świadkiem w sprawie były dzieci stron. Warto jednak pamiętać, że rozwód jest stresującym doświadczeniem nie tylko dla samych małżonków, ale także dla bliskich. Należy takie decyzje przemyśleć bardzo wnikliwie. Dowody są zwykle domeną rozwodów z orzeczeniem o winie. Wówczas istnieje wymagana prawem konieczność udowodnienia winy i ciężar dowodowy spoczywa na stronie powodowej. W tym przypadku warto skorzystać z usług profesjonalisty, który pomoże w doborze odpowiednich uzasadnień, a także zajmie się kwestiami formalnymi, warto zapoznać się z ofertą na stronie https://www.adwokatpolacik.pl.

Po wysłuchaniu stron i ich argumentów następuje wyrok. Może to nastąpić już po pierwszej rozprawie. Jednak, gdy sprawa należy do bardziej skomplikowanych, sąd może potrzebować nawet kilku tego typu posiedzeń. W uzasadnieniu wyroku są określane sprawy, o których uregulowanie wniosły strony. Mogą to być np. alimenty na dzieci; sprawowanie władzy rodzicielskiej; kwestie kontaktów z małoletnimi dziećmi; sposób korzystania z mieszkania, jeżeli małżonkowie nadal razem je zamieszkują; a także kwestie dotyczące podziału majątku, jeżeli strony o to wnioskowały. Jeżeli któraś ze stron nie zgadzałaby się z treścią orzeczenia sądu przysługuje jej prawo do złożenia apelacji do sądu wyższej instancji, w tym przypadku do sądu apelacyjnego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakiego typu wyposażenie warto nabyć do swojej łazienki?
Jakiego typu wyposażenie warto nabyć do swojej łazienki?
Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w Twoim domu, więc ma sens, że będziesz chciał spędzić trochę czasu na jej […]
Woda smakowa czy zwykła? Co jest lepsze dla naszego organizmu?
Woda smakowa czy zwykła? Co jest lepsze dla naszego organizmu?
Czysta woda powinna stanowić podstawę nawadniania dla człowieka. Doskonale gasi pragnienie, nawadnia oraz nie zawiera kalorii. Dodatki soków owocowych do […]
Jakie kosmetyki stosować do stylizacji paznokci?
Jakie kosmetyki stosować do stylizacji paznokci?
Większość kobiet marzy o pięknych, mocnych i zadbanych paznokciach. Nie każda z pań jednak może się takimi pochwalić. Na szczęście […]
Ostatnie wpisy
Polecamy