W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie tzw. inteligentnego domu. Charakteryzuje się on tym, że posiada liczne rozwiązania technologiczne, które w znacznym stopniu zwiększają komfort przebywania w pomieszczeniach, obniżają koszty eksploatacji i wpływają na wzrost bezpieczeństwa domowników. Co istotne, urządzenia takie są zazwyczaj sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie. Warto pomyśleć choćby o inteligentnych gniazdkach czy czujnikach dymu.
Podstawą smart domu powinien być system monitoringu, obejmujący czujniki ruchu oraz czujniki otwarcia okien i drzwi. W razie wykrycia ruchu w mieszkaniu podczas naszej nieobecności przesyła on na smartfon informację alarmową, a dzięki temu możemy podjąć stosowne działania – np. powiadomić zarządcę budynku albo firmę ochroniarską. Drugim niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest inteligentne oświetlenie w postaci włączników światła sterowanych z poziomu aplikacji, ewentualnie głosem. Można je z powodzeniem połączyć z detektorami ruchu, co sprawi, że po wejściu do danego pomieszczenia światło zapali się, a po wyjściu z niego – zgaśnie.
Oprócz tego warto zamontować głowicę termostatyczną. Jej podstawowe zadania to włączanie i wyłączanie ogrzewania o konkretnych porach, utrzymanie różnej temperatury w osobnych wnętrzach, stałe informowanie o poziomie zużycia ciepła, a także powiadamianie o wszelkich usterkach. Oto pozostałe zalecane urządzenia:
– czujniki dymu, gazu oraz zalania
– zamki otwierane za pomocą aplikacji i kodu (umożliwiające np. wpuszczenie do domu dziecka, które zapomniało kluczy)
– zestawy kina domowego obsługiwane głosem
– automatyczne rolety i żaluzje (ich otwieranie nie wymaga używania rąk)
– stacje pogodowe pozwalające na szybkie sprawdzenie temperatury czy siły wiatru