Praca na roli nie jest łatwa, dlatego każdy rolnik stara się chronić efekty swojej pracy. Wszystkie płody rolne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed szkodnikami i czynnikami atmosferycznymi. Dotyczy to także materiałów pozostawionych na polu, w tym słomy.
Najpopularniejszym materiałem do zabezpieczania, wykorzystywanym przez rolników, jest folia. Bardzo dobrze sprawdza się np. w przypadku kiszonek i innych materiałów, które nie muszą pozostawać suche. Folia jednak nie przepuszcza powietrza, co powoduje skraplanie się wody wewnątrz i tym samym silne zawilgocenie produktów. Nie jest to pożądane w przypadku siana czy słomy.
Coraz bardziej popularne do zabezpieczania pozostawionej na polu słomy, są siatki rolnicze. Nie chronią one przed wilgocią, ale znakomicie sprawdzają się podczas tworzenia balotów. Ułatwiają pracę na polu i zapobiegają rozpadaniu się uformowanych pakunków. Zaletą siatki rolniczej jest również to, że najczęściej wykonana jest z polipropylenu. Nie wpływa negatywnie na środowisko i nadaje się do recyklingu. Innym jeszcze materiałem jest agrowłóknina, jednak jest ona bardziej popularna w gospodarstwach rolniczych, które zajmują się ogrodnictwem.