Kofeina – właściwości, działanie, źródła

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy czy herbaty i traktuje ją jako codzienny rytuał. Czym jest kofeina i jak działa na organizm?

Właściwości kofeiny

Kofeina jest substancją chemiczną należącą do organicznych związków chemicznych z grupy alkaloidów. Jest to metyloksantyna nie tylko występująca naturalnie w roślinnych surowcach, lecz także wytwarzana na drodze syntezy. Trudno rozpuszcza się w wodzie i charakteryzuje się gorzkim smakiem. Substancja ta zmniejsza uczucie zmęczenia i senności dzięki działaniu pobudzającym na ośrodkowy układ nerwowy. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii i powoduje poprawę koncentracji. Spożywane produkty z kofeiną wpływają także na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie tętna, a także na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Nadmierne spożycie kofeiny może doprowadzić do problemów z zasypianiem, zbytniego pobudzenia i nerwowości, a także uczucia kołatania serca.

Źródła kofeiny

Kofeina występuje m.in. w ziarnach kawy, liściach herbaty, nasionach kakaowca i guarany, orzeszkach koli oraz w liściach ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate). Jej zawartość w poszczególnych naparach może być zmienna i zależy od sposobu przyrządzania i czasu parzenia. Kawa rozpuszczalna zawiera jej mniej niż np. parzona w ekspresie ciśnieniowym. W przypadku herbaty zawartość kofeiny zależy od jej rodzaju. Największą ilość zawierają herbaty mocniej fermentowane – co oznacza, że więcej kofeiny ma herbata czarna niż zielona czy biała.

Ciekawą alternatywą dla kawy czy herbaty jest Mio Mio Mate. Jest to orzeźwiający i ekologiczny napój gazowany o różnych smakach – tj. klasycznym, lapacho i trawy cytrynowej, imbiru czy coli. Zawiera on kofeinę naturalnego pochodzenia, pozyskiwaną z ekstraktu z liści yerba mate. Napoje zawierające kofeinę są powszechnie znane. Umiarkowane ich spożywanie ma korzystny wpływ m.in. na funkcje poznawcze – tj. czas reakcji czy skupienie oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera, udaru czy demencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 16 =