W dobie globalizacji znajomość języków stała się jedną z najważniejszych umiejętności na rynku pracy. Obecnie nie wystarczy jedynie dogłębna znajomość angielskiego – stał się zbyt powszechny – ale także innych mów europejskich, na przykład niemieckiego, hiszpańskiego lub francuskiego. Nie znaczy to jednak, że ludzie powinni koncentrować się na mniej popularnych językach, a odpuścić angielski. Przeciwnie, jego znajomość jest kluczowa i warto, żeby zacząć naukę jak najwcześniej, aby później dziecko mogło zająć się dalszym rozwijaniem umiejętności.
Jak języka uczą się dzieci?
Dzieci mają wyjątkową zdolność nauki języków obcych. Dopóki ich znajomość polskiego jest ograniczona, poznają nowe słowa z takim samym zaangażowaniem, niezależnie czy są one w ojczystym języku, czy obcym. Wiadomości i zasady gramatyczne przyswajają bez większych trudności, o ile zapewniona jest im odpowiednia ilość godzin w otoczeniu danej mowy.
Najlepszym rozwiązaniem dla tego problemu wydają się szkoły dwujęzyczne w Polsce, gdzie profesjonaliści zajmują się pedagogicznym przygotowaniem dzieci do kolejnych etapów edukacji na najwyższym poziomie. Kiedy dziecko zostanie „zanurzone” w języku obcym, nauczy się go biegle bez godzin spędzonych przy biurku.
Korzyści nauki języków
Można je wymieniać bez końca. Opanowanie języka w młodym wieku bezsprzecznie daje dziecku dużą przewagę przy późniejszych etapach życia. Większość materiałów do nauki jest dostępnych za darmo w Internecie, więc ze znajomością języka angielskiego dziecko może rozwijać swoje pasje bez ograniczeń. Co więcej, nauka języków rozwija czołowy płat mózgowy, a także aparat mowy. Dopóki nie jest całkowicie ukształtowany, dzieciom łatwiej jest wymawiać dźwięki, które nie występują w ich ojczystej mowie.