Czym jest kreatyna i jak może pomóc w odbudowie mięśni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatyna jest naturalnie występującym aminokwasem, który pomaga w produkcji energii w organizmie. Jest produkowana w wątrobie, trzustce i nerkach, ale można ją również znaleźć w żywności, takiej jak czerwone mięso i ryby.

Kreatyna została przebadana jako środek leczniczy w wielu schorzeniach, w tym w dystrofii mięśniowej i innych zaburzeniach nerwowo-mięśniowych. Była również stosowana w celu poprawy regeneracji mięśni po ćwiczeniach i była zalecana przez niektórych sportowców jako środek zwiększający wydajność.

Nie ma jednak dowodów na to, że kreatyna zwiększa wydajność sportową lub siłę mięśni u osób bez niedoboru tej substancji.

Kreatyna jest niezbędnym elementem tego, jak nasz organizm wykorzystuje energię do zasilania naszych mięśni. Pomaga w produkcji adenozynotrójfosforanu (ATP), który jest wykorzystywany przez nasze mięśnie podczas ćwiczeń do szybkiego kurczenia się i rozkurczania w trakcie wysiłku, zapewniając jednocześnie długotrwałe zapasy energii dla mięśni podczas okresów odpoczynku między kolejnymi sesjami ćwiczeń.

Korzyści płynące ze stosowania kreatyny

Jedną z głównych korzyści płynących z suplementacji kreatyną jest to, że może ona zwiększyć siłę i masę mięśniową nawet o 15 procent w połączeniu z odpowiednim treningiem fizycznym. 

Kreatyna pomaga sportowcom uzyskać siłę i moc, co jest szczególnie przydatne w sportach wymagających wybuchowych ruchów, takich jak podnoszenie ciężarów, podnoszenie ciężarów, piłka nożna i koszykówka. Jest również stosowana przez kulturystów w celu dodania masy mięśniowej i poprawy wyników sportowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Muszka czy krawat? Co wybrać?
Muszka czy krawat? Co wybrać?
Gdy mężczyzna zdecyduje się w końcu na garnitur oraz koszulę, nadchodzi zawsze czas na dodatki. Ich właściwy dobór może jednak […]
Jak ćwiczyć efektywnie, aby efekty pojawiły się szybko?
Jak ćwiczyć efektywnie, aby efekty pojawiły się szybko?
Najlepszym sposobem na uzyskanie dobrych wyników z treningu jest wykonywanie różnych ćwiczeń, które celują w różne mięśnie. Nazywa się to […]
Wychowywanie trudnego dziecka – jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy?
Wychowywanie trudnego dziecka – jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy?
W dzisiejszym, pędzącym świecie coraz więcej osób zmaga się z rozmaitymi problemami natury psychicznej, od zaburzeń nastroju, przez depresję, aż […]
Ostatnie wpisy
Polecamy