Czym jest kreatyna i jak może pomóc w odbudowie mięśni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatyna jest naturalnie występującym aminokwasem, który pomaga w produkcji energii w organizmie. Jest produkowana w wątrobie, trzustce i nerkach, ale można ją również znaleźć w żywności, takiej jak czerwone mięso i ryby.

Kreatyna została przebadana jako środek leczniczy w wielu schorzeniach, w tym w dystrofii mięśniowej i innych zaburzeniach nerwowo-mięśniowych. Była również stosowana w celu poprawy regeneracji mięśni po ćwiczeniach i była zalecana przez niektórych sportowców jako środek zwiększający wydajność.

Nie ma jednak dowodów na to, że kreatyna zwiększa wydajność sportową lub siłę mięśni u osób bez niedoboru tej substancji.

Kreatyna jest niezbędnym elementem tego, jak nasz organizm wykorzystuje energię do zasilania naszych mięśni. Pomaga w produkcji adenozynotrójfosforanu (ATP), który jest wykorzystywany przez nasze mięśnie podczas ćwiczeń do szybkiego kurczenia się i rozkurczania w trakcie wysiłku, zapewniając jednocześnie długotrwałe zapasy energii dla mięśni podczas okresów odpoczynku między kolejnymi sesjami ćwiczeń.

Korzyści płynące ze stosowania kreatyny

Jedną z głównych korzyści płynących z suplementacji kreatyną jest to, że może ona zwiększyć siłę i masę mięśniową nawet o 15 procent w połączeniu z odpowiednim treningiem fizycznym. 

Kreatyna pomaga sportowcom uzyskać siłę i moc, co jest szczególnie przydatne w sportach wymagających wybuchowych ruchów, takich jak podnoszenie ciężarów, podnoszenie ciężarów, piłka nożna i koszykówka. Jest również stosowana przez kulturystów w celu dodania masy mięśniowej i poprawy wyników sportowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać odpowiednią karmę do rasy psa?
Jak dobrać odpowiednią karmę do rasy psa?
Wielu właścicieli psów zastanawia się, jaką karmę wybrać dla swojego pupila, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki […]
Manualna skrzynia biegów – budowa i działanie
Manualna skrzynia biegów – budowa i działanie
Współcześnie do przeniesienia napędu zastosowanie znajdują różne rodzaje skrzyni biegów. Różnice w ich budowie i działaniu wynikają zarówno z przyjętych […]
Do jakich wnętrz pasują antyczne zegary – kiedy warto w nie zainwestować?
Do jakich wnętrz pasują antyczne zegary – kiedy warto w nie zainwestować?
Choć mogłoby się wydawać, że antyki to domena raczej starych domów lub mieszkań urządzonych w stylu kolonialnym lub rustykalnym, to […]
Ostatnie wpisy
Polecamy