Wózek widłowy to jedno z niezbędnych narzędzi w wielu zakładach pracy. Jest nieodzownym elementem każdego magazynu, hal produkcyjnych czy supermarketów. Używany jest do rozładunku, załadunku i przenoszenia ciężkich towarów. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, każda awaria wózka widłowego okazuje się niemałym problemem, który należy szybko i skutecznie rozwiązać. Utrudnienia w wykonywaniu pracy spowodowane jego awarią z każdą chwilą narażają firmę na duże straty. Zdarza się, że awarie wózków nie są na tyle poważne, że wymagają wielogodzinnego diagnozowania. Często udaje się je opanować nawet przed przyjazdem serwisu.
Powszechnym problemem podczas eksploatacji wózka widłowego jest brak reakcji podczas próby jego odpalenia. Jeżeli po kilku podejściach wózek nadal nie odpala, w pierwszej kolejności należy sprawdzić napięcie w akumulatorze. Jeżeli okaże się ono prawidłowe, trzeba zbadać działanie przekaźników oraz podstawowych bezpieczników. Potem skontrolować stacyjkę i jej okablowanie. Następnie sprawdzić świece, kable zapłonowe lub moduły zapłonowe cewki. W dalszej kolejności sprawdzić filtr gazu i instalację gazową. Zdemontować parownik do gazu, wyczyścić i założyć nowe membrany. Następnie oczyścić mieszalnik i ostatecznie skontrolować prawidłowość ustawienia.
Miernik zużycia łańcucha pozwala na kontrolowanie stopnia jego zniszczenia. Wskazanie zużycia na poziomie 3% jest powodem do całkowitego wyłączenia wózka z eksploatacji. Urządzenia nie można używać również wtedy, gdy zauważone zostaną obrócone sworznie łańcucha. Kwalifikuje się on wówczas do całkowitej wymiany. Może jej dokonać tylko i wyłącznie uprawniony konserwator.