W każdym zakładzie pracy niezależnie od jej charakteru, na pracodawcach i pracownikach spoczywają pewne obowiązki. Jednym z nich jest przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak powinno przebiegać takie szkolenie? Jakie elementy muszą w nim wystąpić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poniższym artykule.
Pracowników każdej firmy obowiązują dwa rodzaje szkoleń: wstępne oraz okresowe. Pierwsze z nich podzielić można na dwa etapy, które obejmują instruktaż ogólny, a następnie instruktaż stanowiskowy. Początkowy etap polega na zapoznaniu pracownika z ogólnymi zadami BHP, które wynikają z kodeksu pracy. Nie może trwać on krócej niż trzy godziny lekcyjne. Z kolei drugi etap, czyli instruktaż stanowiskowy, polega na poznaniu potencjalnych zagrożeń, które występować mogą na danym stanowisku pracy. Rozpoczyna się od wstępnej rozmowy z przełożonymi, po czym objaśniają oni wszystkie czynności, które mają być wykonywane na danym stanowisku. W kolejnym kroku pracownik wykonuje je pod okiem instruktora, po czym przystąpić może do samodzielnego wykonywania obowiązków.
Drugi rodzaj, czyli okresowe szkolenia BHP, w zależności od grupy zawodowej, może trwać od 8 do 64 godzin lekcyjnych. Powinno odbyć się w okresie między 6 lub 12 miesięcy od dnia zatrudnienia. Kończy się egzaminem, który potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności. Powinno być ono przeprowadzone przez osoby, które posiadają właściwe kompetencje – znaleźć je możemy na stronie firmy www.comesbhp.pl.