Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, dlatego należy o niego odpowiednio wcześnie zadbać. Przyjmuje się, że 80 procent dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia ma wykształcone widzenie obuczone. Jeżeli maluch w tym wieku nie rozpoznaje najbliższych lub ma problemy ze swobodnym poruszaniu się po domu, może to świadczyć o problemach ze wzrokiem. Do najczęściej występujących wad wzroku u dzieci, które wymagają ingerencji okulisty, należy zezowanie, a także krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Zezowanie to wada wynikająca z osłabienia mięśni ocznych. W efekcie dochodzi do zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego, co z kolei prowadzi do zaburzenia widzenia stereoskopowego. Leczenie zeza u dzieci ma charakter długotrwały, jednak pozwala uzyskać zadowalające efekty. Wady refrakcji występują, gdy układ optyczny bez użycia akomodacji nie skupia wiązki światła dokładnie na siatkówce. Ich wielkość określana jest w dioptriach.
Aby wykryć u dzieci nieprawidłowości w działaniu narządu wzroku, trzeba udać się do okulisty. Warto to zrobić niezwłocznie po wykryciu u malucha takich objawów, jak zamykanie lub zasłanianie jednego oka, pieczenie i łzawienie oczu, pocieranie, niska koordynacja oko ręka. W przypadku dzieci w wieku szkolnym czujność rodziców powinny wzbudzić problemy dziecka w ocenie odległości, trudności z pisaniem między linijkami czy też trudności z czytaniem. Na wizytę powinni również zdecydować się rodzice z maluchami, jeśli w najbliższej rodzinie występowały takie choroby jak zaćma lub jaskra wrodzona, a także nadwzroczność i zez.
Zezowanie u dzieci to wada, która nie minie samodzielnie. Nieleczona może powodować trudności w dorosłym życiu, np. podczas próby uzyskania prawa jazdy różnych kategorii. Dlatego też zalecane jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia. Polega ono na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń gałki ocznej. Często stosowanym rozwiązaniem jest również zasłanianie zdrowego oka, w celu pobudzenia oka chorego do odbierania sygnałów wzrokowych. Co ważne, do uzyskania zadowalających efektów niezbędne jest wieloletnie powtarzanie ćwiczeń. W sytuacji, gdy ćwiczenia nie przynoszą rezultatu, lekarz może zalecić przeprowadzenie operacji polegającej na ingerencji w mięśnie odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Jeśli chodzi o wady refrakcji, lekarze zazwyczaj stosują korekcję okularową. W przypadku dalekowzroczności niezbędna jest korekcja okularowa plusowa, przy krótkowzroczności stosuje się okulary minusowe. Leczenie astygmatyzmu polega na zastosowaniu szkieł cylindrycznych. Najnowsza metoda leczenia krótkowzroczności i astygmatyzmu u dzieci nosi nazwę ortokorekcji wady wzroku. Dziecko zakłada specjalnie przygotowane soczewki na noc, które poprzez delikatny ucisk podczas snu skutecznie hamują rozwój krótkowzroczności.
Żeby zapobiec występowaniu wad wzroku u dzieci, kobiety powinny pamiętać o suplementacji kwasu DHA w czasie ciąży. Kwas należący do grupy kwasów tłuszczowych Omega-3 wspiera prawidłowy rozwój mózgu oraz wzroku malucha. Żeby zmysł wzroku rozwijał się prawidłowo, niezbędne jest stosowanie urozmaiconej diety bogatej w witaminy z grupy A, C oraz E. Na kondycję oczu niekorzystnie wpływa także promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia powietrza. Warto więc zachęcić dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach. W obecnych czasach źródłem problemów ze wzrokiem u wielu dzieci są urządzenia elektroniczne, takie jak telewizor, komputer, czy też smartfon. Aby zmniejszyć ryzyko występowania wad wzroku, należy ograniczyć maluchowi ilość czasu spędzanego przed ekranem telewizora, komputera, czy smartfona.