Oświetlenie ledowe staje się coraz bardziej rozpowszechnione w ostatnich latach. Na jego popularność wpływa jego dostępność, niski koszt eksploatacji oraz nieograniczony zakres możliwości, które daje. Dodaje ono sznytu wnętrzu oraz wprowadza nastrojowy klimat wnętrza.
Taśmy ledowe możemy podzielić ze względu na kilka czynników. Pierwszy z nich to wielkość diody. Na rynku możemy znaleźć większe diody o wymiarach 5×5 mm, określane numerem 5050 oraz mniejsze diody mierzące 3,5×2,8 mm, opisywane jako 3528. Oba rodzaje taśm możemy podzielić jeszcze ze względu na gęstość rozmieszczenia pojedynczych diod. I tak wśród taśm led 5050 znajdziemy takie o gęstości 130 i 300 diod na 5 metrów taśmy, a wśród taśm 3528 o występowaniu 150, 300, 480 oraz 600 diod.
Inny podział dotyczy emitowanej barwie światła przez taśmy monochromatyczne. Tak jak w przypadku innego rodzaju oświetlenia taśmy ledowe możemy podzielić na te dające światło ciepłe (2700-3000K), zimne (4500-6000K) oraz neutralne (3300-4000K). Wśród taśm jednokolorowych możemy znaleźć również taśmy w innych kolorach. Na rynku dostępne są również taśmy dające światło o różnych barwach, których kolor oraz tryb świecenia możemy regulować załączonym do zestawu pilotem, działającym w oparciu o fale radiowe. Emitowane światło możemy ponadto modyfikować poprzez profil do taśm led z mlecznym lub transparentnym kloszem. Umożliwia on odprowadzanie nagromadzonego ciepła oraz dodatkowo chroni przed wilgocią i kurzem, wydłużając żywotność taśm led.
Taśmy ponadto mogą dzielić się na te, do zamontowania na zewnątrz, jak i wewnętrzne. Wówczas przy wyborze należy się kierować stopniem ochrony IP, czyli wskaźnikiem International Protection Rating, gdzie pierwsza liczba określa stopień ochrony przed pyłem i kurzem, a druga przed wodą. Tak więc do wnętrz będą polecane taśmy o IP20, a na zewnątrz o IP67 lub IP68. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć rekomenduje się zastosowanie taśm o IP65.