Specjalne pojemniki na odpady medyczne to podstawowe wyposażenie każdej placówki medycznej. Odpady takie stanowią zagrożenie dla pacjentów i personelu więc ich prawidłowe przechowywanie i utylizacja jest kluczowym zagadnieniem. Jak wybrać odpowiedni pojemnik, gwarantujący bezpieczną gospodarkę odpadami medycznymi?
Z artykułów tego typu korzystać muszą wszystkie placówki służby zdrowia, czyli szpitale, gabinety lekarskie, laboratoria medyczne, gabinety dentystyczne, a nawet sanatoria. Przechowuje się w nich materiał zakaźny oraz zużyty sprzęt medyczny, taki jak igły, strzykawki, opatrunki. Są to więc produkty i substancje niebezpieczne, dlatego pojemniki na odpady muszą charakteryzować się odpornością na uszkodzenie i działania odczynników medycznych oraz wysoką trwałością.
Zasady segregacji odpadów medycznych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. Rozporządzenie to wprowadza kolorystykę pojemników. Odpady zawierające drobnoustroje chorobotwórcze – na przykład części ciała, organy, krew, przechowuje się w pojemnikach czerwonych. Z kolei pojemniki żółte służą do przechowywania odczynników, które mogą zawierać substancje niebezpieczne, a także leków. Pojemniki oferowane są w różnych pojemnościach, od jednego litra do nawet 60 litrów. Każdy z nich powinien posiadać pokrywę w wersji pełnej lub z otworem wrzutowym.
Wybierając dostawcę, takiego jak sklep https://magazynuj.pl, warto upewnić się, czy oferowane artykuły posiadają atest PZH i certyfikat UN. O wysokiej jakości pojemnika będzie także świadczyła proponowana przez producenta gwarancja. Nie wolno również zapominać, że gwarancją bezpieczeństwa personelu jest odpowiednie opisywanie i transport pojemnika. Należy zawsze pamiętać o umieszczeniu kodu grupy odpadów medycznych oraz danych placówki, z której pochodzi, a także datę i godzinę otwarcia oraz zamknięcia pojemnika.