Światła rowerowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. Mogą one stanowić różnicę między byciem widocznym i bezpiecznym, a niewidocznym i narażonym na niebezpieczeństwo.
Istnieje wiele różnych rodzajów świateł rowerowych, od podstawowych do bardzo zaawansowanych technologicznie. Przyjrzymy się wszystkim rodzajom świateł, ale szczególnie tym, które można przymocować do roweru na stałe, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o zabraniu ich ze sobą, gdy wychodzi się z domu.
Opcje oświetlenia rowerowego:
To właśnie ją większość osób uważa za „lampkę rowerową”. Jest ono montowane z przodu roweru i świeci do przodu w kierunku, w którym jedzie rowerzysta. Daje to innym użytkownikom drogi jasny obraz tego, gdzie rowerzysta zamierza jechać – dzięki temu wiedzą oni, jak bezpiecznie przejechać, unikając kolizji.
Jest ono zazwyczaj umieszczone jak najdalej z tyłu na sztycy podsiodłowej lub tylnym bagażniku. Świeci z tyłu pod kątem 90 stopni do kierunku jazdy (aby dać kierowcom z tyłu wskazówkę, w którą stronę zmierzasz). Lampki rowerowe tylne powinny również migać w sposób przerywany, aby były widoczne w dzień i w nocy (choć nie jest to obowiązkowe).
Odblaski są najprostszym typem lampki rowerowej i składają się z plastikowej osłony na zasilaną bateriami lampkę, która świeci w jednym kierunku. Są one przydatne do zapewnienia widoczności podczas jazdy po ciemnych drogach, ale nie zapewniają żadnego oświetlenia dla innych użytkowników drogi. Często są one łączone z innymi światłami, aby poprawić widoczność w nocy.