Ziołolecznictwo to ogólne określenie stosowane dla szeregu terapii prowadzonych z wykorzystaniem różnorodnych ziół. Wiele z tych roślin wykazuje niezwykle silne działanie, dlatego osobom nie posiadającym na ich temat dostatecznej wiedzy nie zaleca się ich samodzielnego używania. Jeśli zatem ktoś pragnie podjąć leczenie ziołami, powinien najpierw zarówno skonsultować się z lekarzem, jak i dokładnie zapoznać się z działaniem poszczególnych gatunków oraz potencjalnymi efektami ubocznymi. W niniejszym artykule zostaną wymienione dolegliwości i schorzenia, w których zwalczaniu zioła mogą nam pomóc.
Wiele ziół niezwykle pozytywnie wpływa na organizm, a niektóre są w stanie w znacznym stopniu złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące poważnym chorobom. Przepisów na lecznicze specyfiki z tych roślin jest mnóstwo, a najpowszechniej stosowane są te, które mają na celu wyeliminowanie przeziębienia. Doskonale nadaje się do tego m.in. napar nagietkowy, pokrzywowy, rumiankowy albo z liści podbiału białego. Nagietek jest ponadto stosowany w formie okładu na rany. Z kolei na skołatane nerwy najlepsze są herbatki ze świeżej melisy, mięty, kopru włoskiego, a także skrzypu polnego.
Następnym przykładem jest szałwia chińska czerwonokorzeniowa, która jest zalecana przy zaawansowanych chorobach sercowo-naczyniowych, w tym zwłaszcza przy chorobie wieńcowej i niedokrwiennej serca. Nie można również nie wspomnieć o tym, że lecznicza marihuana uśmierza ból spowodowany nowotworami, czosnek hamuje rozwój enzymu odpowiedzialnego za cholesterol (ma też działanie antybakteryjne), natomiast miłorząb dwuklapowy skutecznie pomaga w zaburzeniach pamięci. Dodajmy, że niektóre zioła są nawet w stanie poradzić sobie z długotrwałą depresją, cukrzycą, uporczywymi zaparciami czy nadciśnieniem (np. dziurawiec zwyczajny, strączyniec oraz kozłek lekarski).