Jak wybrać odpowiedni system otwierania okiennic?

Okiennice to znane i stosowane od dawna rozwiązanie, służące przede wszystkim do zabezpieczenia wnęki okiennej przed wiatrem i deszczem. Ponadto pełnią one także funkcję estetyczną, efektownie dopełniając architekturę budynku. Na zwracać uwagę?

Klasyka, estetyka, wygoda

Montaż okiennic, wbrew pozorom, jest droższy niż popularne rolety lub żaluzje, mimo tego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Dostępne na rynku modele różnią się stroną wizualną i sposobem zamykania, dzięki czemu bez problemu można znaleźć optymalną propozycję, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Budynki utrzymane w stylu regionalnym warto dopełnić stylowymi, wykonanymi z naturalnego drewna okiennicami, w przypadku nowoczesnych domów można natomiast zastosować rozwiązania modernistyczne. Każdy model zapewni skuteczną ochronę przed deszczem, wiatrem i ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Różne rodzaje okiennic

Producenci okiennic dokładają starań, aby dostępne modele były atrakcyjne zarówno pod względem wizualnym, jak i stricte użytkowym. Poszczególne propozycje różnią się kształtem i wykończeniem – na rynku znaleźć można modele jednoskrzydłowe, jak również wieloskrzydłowe, składane w harmonijkę, montowane najczęściej w szerszych oknach. Największym zainteresowaniem cieszą się okiennice rozwieralne oraz przesuwne.

W modelach rozwieralnych skrzydła montowane są za pomocą zawiasów, które utrzymują je na miejscu i umożliwiają poruszanie. W przypadku okiennic przesuwnych otwieranie i zamykanie okiennic umożliwiają przymocowane do ściany prowadnice – górna i dolna. Dzięki wózkom wyposażonym w niewielkie kółka sunące po prowadnicy możliwe jest wygodne i bezproblemowe użytkowanie skrzydeł. W dużych oknach balkonowych sprawdzają się przede wszystkim rozwiązania harmonijkowe, wykonane z kilku wąskich i wysokich części, połączonych za pomocą zawiasów. Ruch tego typu rozwiązań możliwy jest dzięki zastosowaniu dedykowanych wózków z kółkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =