Prowadzenie szkolenia to swoisty dowód osiągnięcia sukcesu w danej branży. Skoro inni chcą słuchać, co się ma do powiedzenia, a często i za to płacić, to zapewne są przekonani, że dana osoba jest autorytetem w konkretnej dziedzinie. Niestety prowadzący szkolenia nie są nieomylni, nieobce są im potknięcia, a także silny stres. Jak się przygotować do prowadzenia szkolenia/konferencji?
Kluczowe są dwa zasadnicze elementy. Pierwszym jest merytoryczne przygotowanie do poprowadzenia zajęć. Nawet wybitni specjaliści nie podejmują się tego zadania z marszu. Przede wszystkim dlatego, że wiedza, nawet ta najbardziej pogłębiona, nie wystarczy. Trzeba bowiem przedstawić ją w sposób przystępny dla danej grupy. To właśnie potrzeby tej ostatniej powinny być dla prowadzącego priorytetem. Jeszcze zanim przystąpi się do zbierania materiałów pomocniczych, przygotowywania prezentacji czy wyboru formy zajęć, warto upewnić się, czego oczekują uczestnicy zajęć. A następnie zgłębić jak najlepiej temat. Świadomość opanowania potrzebnych zagadnień pomaga uporać się ze stresem, co jest kolejną ważną częścią przygotowań do szkolenia.
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z napięciem, poprzedzającym wystąpienie. Można głęboko oddychać, pić wodę, przyjść wcześniej, aby dopilnować ostatnich przygotowań i mieć pewność, że wszystkie elementy szkolenia są dograne, a sala szkoleniowa przygotowana. Jednak niewątpliwie najlepszą obroną przed stresem jest częste występowanie przed innymi. Mogą to być na początku członkowie rodziny bądź przyjaciele. Z biegiem czasu trema przed kolejnymi spotkaniami ze słuchaczami maleje. Nawet jeżeli nie zniknie całkowicie, to dzięki praktyce można nad nią efektywnie zapanować.
Artykuł napisany we współpracy z BisnessRoom – centrum szkoleniowo konferencyjne Warszawa.