Detektor gazu – jak często wykonywać jego przegląd?

Ogień oraz tlenek węgla to nie jedyne zagrożenia występujące w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy obiektach użytkowych. Nierzadko zdarzają się tam bowiem wypadki związane z ulatnianiem się trującego gazu ziemnego lub płynnego (czyli propan-butanu). Aby maksymalnie się przed tym ochronić, warto z pewnością posiadać funkcjonalny detektor gazu. Dodajmy, że warunkiem sprawnego działania urządzenia jest jego regularny przegląd techniczny, w czym specjalizuje się m.in. firma taka jak: https://safetech.net.pl/serwis-detektorow-gazow/.

Konserwacja zwiększa poziom bezpieczeństwa

Detektor gazu to sprzęt przeznaczony stricte do stałego kontrolowania stężenia groźnych dla ludzkiego zdrowia substancji, a w szczególności różnych gazów oraz czadu. Jego główny element to tzw. sensor – najczęściej elektrochemiczny bądź katalityczny, natomiast nieco rzadziej absorpcyjny lub półprzewodnikowy. Wskutek oddziaływania danego gazu zmianie ulegają parametry elektryczne, co prowadzi do uruchomienia sygnalizacji o charakterze akustyczno-optycznym. W ten sposób użytkownik jest skutecznie informowany o występującym w konkretnym miejscu zagrożeniu.

Co istotne, detektor może z powodzeniem współpracować z głównym zaworem zlokalizowanym w instalacji gazowej budynku, a wówczas dopływ szkodliwej substancji blokowany jest automatycznie. Alternatywę stanowi zintegrowanie sprzętu z wentylacją, która w razie wycieku gazu wyraźnie usprawni wymianę powietrza we wnętrzu. Jeśli chodzi o częstotliwość dokonywania przeglądu technicznego omawianego urządzenia, to zaleca się robienie tego minimum raz na pół roku (w zależności od modelu). Duże znaczenie ma tutaj zwłaszcza kalibracja i wymiana wadliwych podzespołów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + trzy =