Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się tuż przy uszach i łączy on żuchwę z pozostałą częścią czaszki. Posiada on dużą ruchomość, co umożliwia swobodne przeżuwanie, rozgryzanie, czy mówienie. Z biegiem lat staw się zużywa i w jego obrębie może występować nieprzyjemny, tępy ból. Leczenie polega na wyeliminowaniu szkodliwych nawyków, które uszkadzają to miejsce. Podczas terapii lekarz pomaga również w załagodzeniu dokuczliwych objawów. Pracując z fizjoterapeutą, można przywrócić staw do prawidłowego i bezbolesnego funkcjonowania.
Na funkcjonowanie tego wrażliwego miejsca ma wpływ wiele czynników. Należą do nich, chociażby braki w tylnym uzębieniu, nieleczone wady zgryzu i postawy, częste żucie gumy, obgryzanie paznokci, czy bruksizm. Istotny jest również stres, gdyż jego nadmiar skutkuje mimowolnym zaciskaniem szczęki. Objawy świadczące o uszkodzeniach w obrębie stawu mogą być początkowo mylące. Są to chociażby szumy uszne, czy trzaskanie podczas mówienia i ziewania. Z czasem występuje również ból w obrębie stawu, ale także głowy, szyi i barków.
Fizjoterapia pomaga łagodzić te objawy, poprzez wzmocnienie elastyczności samego stawu. Wówczas staje się on bardziej wytrzymały i mniej podatny na dalsze uszkodzenia. Rady specjalisty można zasięgnąć na stronie https://fizjomedicar.pl/rehabilitacja/terapia-stawow-skroniowo-zuchwowych/. Dla wzmocnienia efektów leczenia konieczne może być również odwiedzenie stomatologa lub protetyka. Wówczas praca w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego przyniesie znacznie szybsze rezultaty.