Zbiornik na ścieki potocznie nazywany szambem powinien być szczelny. Chodzi o to, aby nieoczyszczone ścieki, zawierające wiele szkodliwych substancji nie przedostawały się do środowiska naturalnego i nie zanieczyszczały gruntu oraz wód gruntowych. Spożywanie zanieczyszczonej ściekami wody ze studni może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Żeby skontrolować szczelność szamba jednokomorowego, wystarczy znać zużycie wody oraz pojemność zbiornika. Te dane pozwalają obliczyć, jak szybko szambo powinno się zapełnić.
Jeśli obliczenia nie pokrywają się ze stanem faktycznym, może to świadczyć o pojawieniu się nieszczelności. Nieco inaczej wygląda sytuacja ze zbiornikami dwukomorowymi oraz szambami trzykomorowymi. W tym wypadku płynne ścieki są oczyszczane przez bakterie i systemem drenów odprowadzane do gruntu lub rowu melioracyjnego. Z tego powodu trudno jednoznacznie wskazać czy szambo jest szczelne.
Kontrola stanu technicznego domowego szamba powinna obejmować również regularne sprawdzanie poziomu zapełnienia zbiornika. Zgodnie z przepisami każde szambo musi być wyposażone w otwór rewizyjny, który umożliwia sprawdzanie ilości ścieków znajdujących się w zbiorniku, a także ich wypompowywanie przez wóz asenizacyjny. Żeby nie przegapić momentu, w którym szambo się wypełni, warto zdecydować się na zakup i montaż praktycznego sygnalizatora poziomu ścieków.
W sprzedaży znaleźć można urządzenia mechaniczne w postaci pływaka z poziomowskazem lub elektroniczne wyposażone w specjalne czujniki. Zastosowanie sygnalizatora zapełnienia zbiornika dostępnego np. na https://centrum-sciekow.pl, pozwala uniknąć przepełnienia szamba i sytuacji, w której nadmiar nieczystości wypływa na posesję lub wybija przez miskę klozetową.